ضرورت معرفی دستاوردهای علمی و هسته ای کشور به ملت ایران و سایر ملت های جهان

 رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت و لزوم معرفی دستاوردهای علمی و هسته ای کشور به ملت ایران و سایر ملت های جهان به منظور ایجاد روحیه اعتماد و ایمان به توانمندی های بومی در ملت ها اظهار داشت: راه عزت ، زندگی متعالی و درک حقیقت بزرگی و کرامت انسان، باور به توانمندی ها و ایستادگی بر آنهاست و ملت ایران از این منظر در جهان الگو ، پیشگام و پیشتاز است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر محمود احمدی‌نژاد پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در مراسم روز ملی فناوری هسته ای ضمن تبریک این روز و افتتاح دستاوردهای مختلف در این حوزه به ملت ایران و سایر ملت های جهان گفت: به لطف خدای متعال امروز صنعت هسته ای در ایران در حال شکوفایی روز افزون است و هر روز دستاوردهای جدیدی در این عرصه به ملت تقدیم می شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه دانش و فناوری هسته ای دارای ظرفیت های عظیمی برای خدمت به انسان هاست، افزود: تولید انرژی جزء نخستین بهره‌ها از دانش هسته ای است که در این راستا اولین نیروگاه هسته ای ایران در سال گذشته تکمیل و به بهره برداری رسید و امید است با تلاش متخصصان کشور به زودی به بهره برداری کامل برسد.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه دانش هسته ای در شاخه های دیگر علمی و نیازهای بشری از جمله پزشکی آثار و کاربردهایی گسترده و تعیین کننده ای دارد، اظهار داشت: امروز در بخشهای مختلف پزشکی به ویژه در مرحله تشخیص بیماریها دانش هسته ای و استفاده از رادیو داروها نقش تعیین کننده ای دارد و بسیاری از بیماریهای صعب العلاج اگر از طریق رادیو داروها به موقع تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند که این در حقیقت خدمتی بالا و انسانی به جامعه بشری است.
رئیس جمهور با اشاره به کاربردهای دانش هسته ای در حوزه کشاورزی تصریح کرد: دانش هسته ای در زمینه اصلاح نژاد و نوع بذر و نیز ارتقاء کیفیت و گسترش محصول موثر بوده و علاوه بر آن نقش تعیین کننده‌ای نیز در ماندگاری محصولات کشاورزی دارد.
احمدی‌نژاد همچنین با اشاره به کاربردهای دانش هسته ای در بخش بهداشت خاطر نشان کرد: گفت: دانش هسته ای در حفظ سلامت محصولات غذایی و ماندگاری آنها تا چندین برابر مدت معمول و نیز در تغییر رفتار و کاربردهای مواد در قطعات و تجهیزات به کار گرفته شده در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد؛ همچنین در افزایش و عمر محصولات صنعتی و ارتقای مقاومت آنها تاثیرگذار است.
رئیس جمهور تصریح کرد: می توان از ظرفیت های دانش هسته ای به نفع انسان و بهبود کیفیت زندگی او بهره گرفت.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه انتظار است که کارشناسان و متخصصان صنعت هسته ای کشور دستاوردهای هسته ای را برای مردم به زبان ساده تشریح کنند، اظهار داشت: باید توده های مردم ایران و جهان از فواید تلاش های صورت گرفته توسط متخصصان ایران با خبر و آگاه شوند.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این سوال که چرا باید همه ملت ها از فواید دستاوردهای علوم هسته ای در سایر فناوری ها و علوم مطلع باشند، گفت: اگر ملت ها مطلع باشند حقوق خود را در این زمینه مطالبه می کنند و در این صورت ثروت های جهان در انحصار و تسخیر عده ای قلیل و خاص باقی نمانده و فریب کاری امکان ناپذیر می‌شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA