پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت فرا رسیدن نوروز 1392

 یا مقلب القلوب و الابصار. یا مدبر الیل و النهار. یا محول الحول و الاحوال. حول حالنا الی احسن الحال.
رسید مژده که آمد بهار و سبزه دمید وظیفه گر برسد مصرفش گل است و نبید
مکن زغصه شکایت که در طریق طلب به راحتی نرسید آنکه زحمتی نکشید

نوروز ارمغان طبیعت و سرآغاز روییدن و شکفتن است. بهار هدیه الهی برای بشر است و عالم هستی در بهار بار دیگر به نیایش خالق هستی می نشیند و همگان از پرندگان و درختان گرفته تا چشمه ساران و آدمیان همه و همه به ستایش خدا مشغول هستند و زمزمه شکر و سپاس فضای عالم را فرا گرفته است و این پیام نوروز است که همراه با طبیعت دوباره متولد شویم و آفریدگار را به شکرانه این عطیه بی بدیل ستایش کنیم. خداوند منان در فرایند خلقت و آفرینش، فرصت معرفت مبدأ و معاد را درموعد بهار مهیا می کند و آیات الهی را از آب و باد و آتش و خاک درجای جای طبیعت واقع ساخته تا نشانه بی نظیر او باشد.
با تفکر و تأمل در طبیعت و خلقت نوروز که براساس مدار گردش زمین و احیای حیات و طبیعت پس از یک دوره رخوت ایجاد می گردد، بروز و ظهور استعدادهایی که خداوند دردل طبیعت به ودیعه گذاشته است در هندسه نظام هستی نمایان می شود و کوچکترین خللی در آن ایجاد تزلزل می کند. ازاینرو این پدیده به نوعی پیام آور رحمت ووحدت بین انسانها وتجدید بیعت آنهاست که برخاسته ازفرهنگ اسلامی ایرانی نیزمی باشد.چرا که نوید صلح و دوستی انسانها رابه جهان بشریت بشارت می دهد .
نوروز تجلی زیبایی های خالق هستی و مظهر آفاق است که در انفس انسانها نمایان می شود .
حضرت امام جعفر صادق (ع) در این باره می فرمایند: "نوروز روزی است که درعالم " ذر" خداوند از بندگان پیمان گرفت که او را بپرستند و مشرک نشوند و ایمان به پیامبران و ائمه بیاورند".
همچنین پس از اسلام نیز از اهمیت نوروز کاسته نشده و در روایات تاریخی و مذهبی بر اهمیت آن نیز افزوده شده است.
اینجانب حلول سال 1392 شمسی را به همه هم میهنان گرامی و ارجمند و همکاران صدیق و شریف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کل کشور تبریک وتهنیت عرض می نمایم وبا اتکال به حضرت حی سبحان سال نو را درکنار شما عزیزان با امید و ایمان به سوی افق های پیش رو و مدنظر نظام جمهوری اسلامی ایران آغاز می کنیم .
بی شک درحوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای تحقق اهداف چشم انداز افق 1404 و برنامه پنجم توسعه گام های مؤثری برداشته شده است و باتوجه به پایان دولت دهم، اشاره ای به آمار وارقام از ابتدای سال 1384(دولت نهم) تا وضعیت کنونی می نمایم .
چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 هجری شمسی مقرر می دارد: ایران کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی،علمی و فناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل است.
سند چشم انداز ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اساس سند چشم انداز افق 1404بیان میدارد که ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیشران توسعه ملی دانش پایه، خلق کننده ارزش ،فراهم کننده فرصت های امن و عادلانه اقتصادی، علمی و فرهنگی برای همه ایرانیان، شکل دهنده مدیریت دانش و جامعه شبکه ای هوشمند، متکی بر هویت اسلامی ایرانی و دارای جایگاه ممتاز منطقه ای است.
در راستای این چشم انداز و متناسب با ماموریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اساس قانون وظایف و اختیارات وزارتخانه ،برنامه ریزی،سیاستگذاری،هدایت ونظارت واعمال حاکمیت بر بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات ،فضای فرکانسی کشور و توسعه زیرساخت های لازم (اعم از شبکه های رادیویی،ماهواره ای،فیبر نوری و شبکه های بدون سیم)بمنظور فراهم نمودن دسترسی آحاد مردم جامعه به خدمات مخابراتی پستی ،فناوری اطلاعات روز آمد با کیفیت در هر زمان و هر مکان و اعمال نظارت بر تاسیس و بهره برداری از اپراتورها و واحدهای ارایه خدمات مخابراتی، فناوری اطلاعات و پستی برای بخشهای غیر دولتی در چارچوب قوانین و مقررات و رعایت اصل 44 قانون اساسی از وظایف لاینفک این وزارت بوده، فلذا پرداختن به این مهم همانا رسیدن به جایگاه مد نظر سند چشم انداز افق 1404 خواهد بود.
همچنین تأثیر توسعه ICT در افزایش رفاه عمومی از طریق برقراری شبکه بانکداری الکترونیکی ، شبکه سلامت کشور ، شبکه آموزش الکترونیکی ، شبکه علمی کشور ، شبکه توزیع یارانه و کنترل مصرف سوخت کشور ، شبکه ملی مدارس ، شبکه مالیات الکترونیکی ، دروازه الکترونیکی گمرک کشور ، فناوری کارت هوشمند ملی و شبکه دولت الکترونیکی از اقدامات مهم در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است .
و اما درخصوص شاخص های اختصاصی لازم است به آمار مقایسه ای ذیل اشاره کرد:
ضریب نفوذ تلفن ثابت: تا سال 1384به میزان 65/29 %جمعیت کشور دارای تلفن ثابت بودند که این میزان هم اکنون به 5/35% جمعیت کشور رسیده است .
ضریب نفوذ مشترکین فعال تلفن همراه : تا سال 1384 به میزان 12% از افراد کشور از تلفن همراه استفاده می کردند که این رقم هم اکنون به 35/75 درصد رسیده است.
تعداد روستاهای دارای ارتباط : درسال 1384 روستاهای دارای ارتباط 995/47 روستابوده که این تعداد هم اکنون به 704/52 روستا رسیده است .
ضریب نفوذ کاربران اینترنت :در سال 1384 تعداد کاربران اینترنت 00/600/7نفر بوده است که درحال حاضر تعداد 275/696/32 نفرمی باشد یعنی درسال 1384 به میزان 95/10درصد جمعیت کشوراز اینترنت استفاده می کردند که هم اکنون به 43 %رسیده است .
پهنای باند بین الملل :درسال 1384 میزان پهنای باند بین الملل کشور7/1گیگابیت برثانیه بوده وهم اکنون این ظرفیت به72/4 گیگابیت برثانیه ارتقاء یافته ات .
تعداد دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی: درسال 1384 تعداد 358 دفتر روستایی در حال ارائه خدمات بوده است که هم اکنون به تعداد568/9 دفتر رسیده است .
تعداد مرسولات پستی: درسال 1384 برابر 000/193/795مرسوله بوده که براساس برآورد انجام شده تا پایان سال 1391 به بیش از یک میلیارد مرسوله خواهد رسید.
کشورهای دارای ارتباط رومینگ : در سال 1384 تعداد 58 کشور بوده است که هم اکنون به تعداد 111کشور رسیده است.
درحال حاضر پوشش جاده های اصلی توسط شبکه اپراتورهای اول ، دوم و سوم 91% و پوشش جاده های فرعی برابر 8/92درصد و پوشش جاده های ریلی کشور 194/12درصدمی باشد .
همچنین در راستای تحقق تکلیف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه کشور ، ایجاد وتوسعه شبکه ملی اطلاعات به منظور بسط خدمات دولت الکترونیکی از وظایفی است که می بایست با جدیت تمام پیگیری شود . دراین راستا شبکه ارتباطی و شبکه اطلاعاتی کشور می بایست تقویت و توسعه یابند که این موضوع مهم درسه لایه شبکه ارتباطی ، شبکه اطلاعاتی و زیرساخت نرم افزاری درحال توسعه می باشد .
در ادامه ازجمله برنامه های کوتاه مدتی که درسال 1392 به آن خواهیم پرداخت می توان به موارد ذیل اشاره کرد :
- رفع مشکلات سرعت اینترنت
- توسعه فیبرنوری (شبکه زیرساختی و شبکه دسترسی )
- توسعه پهنای باند ترانزیت ترافیک بین الملل
- تکمیل جستجو گر ، مرورگر و سیستم عامل بومی
- راه اندازی مراکز داده استانی
- نصب و راه اندازی ایستگاههای پایش طیف فرکانس و مرکز نظارت برسرویس اپراتورها
- تجارت سازی فناوریهای موردنیاز
- حمایت از توسعه صادرات فناوری
- ارتقاء صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات
- توجه به اقتصاد مقاومتی و خوداتکایی
- استخراج فرصت های سرمایه گذاری
- توسعه کسب و کار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات
- ارائه خدمات دولتی در دفاتر ICT روستایی
- توسعه بانکداری الکترونیکی و خرده بانکداری پست بانک ایران
- ساماندهی بازار فعالیت های پستی از طریق صدور پروانه اپراتورهای جدید
- ساماندهی بازار فعالیت های پستی ازطریق صدور پروانه اپراتورهای جدید
- ساماندهی ورود تجهیزات ICT به کشور از طریق گمرک فرودگاه پیام
- تأمین زیرساخت های لازم جهت احداث شهر ICT
درخاتمه امیداست تحت زعامت مقام معظم رهبری و عنایت ایشان به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و حمایت ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر احمدی نژاد و همکاری بیش از پیش مدیران و کارکنان پر تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بتوانیم قدمهای استوار و بلندتری درجهت تحقق اهداف افق پیش بینی شده در چشم انداز 1404 برداریم .
مجدداً ضمن تبریک فرارسیدن بهار به همه عزیزان همکارو خانواده گرامی آنها و هم میهنان ارجمند، سالی توأم با موفقیت ، سلامت و سربلندی در سایه توجهات حضرت بقیه الله العظم (عج) را برایتان آرزومندم .


محمدحسن نامی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA