ایران در جایگاه پانزدهم تولید علم جهان قرار گرفت

 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران مقام خود را در نمایه بین المللی ˈآی اس آیˈ ISI از رتبه 20 در سال 2012 به رتبه 17در سال 2013 و در نمایه ˈاسکوپوسˈ scopus از رتبه 17جهان به رتبه 15 جهان ارتقا داد.
به گزارش ایرنا، ˈکامران دانشجوˈ به رتبه اول علمی ایران در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: در سال 1384 جمهوری اسلامی ایران سه دهم درصد تولید علم دنیا را در دست داشت که این میزان در سال91 تاکنون به 1/2دهم درصد افزایش یافته است و به عبارتی 7 برابرشده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه جمعیت ایران تنها یک درصد جمعیت دنیاست بنابراین تولید علم ما نسبت به درصد جمعیت ما در دنیا بالاتر است.
دانشجو سرعت رشد 11تا 13 برابری تولید علم ایران نسبت به دنیا را یادآور شد و اظهار داشت: از لحاظ سرعت رشد تولید علم ایران در دنیا رتبه نخست را دارد و در سال 2012 در نمایه اسکوپوس بیش از 37 هزار مقاله توسط جامعه دانشگاهی ایران ثبت شده است، همچنین کشور ما در سال2012 در این نمایه رتبه 17جهان را داشت که در سال 2013تاکنون با تولید بیش از شش هزار مقاله در جایگاه پانزدهم جهان قرار دارد.
به گفته وزیرعلوم، در سال 2012 در پایگاه علمی ˈآی اس آیˈ ISI بیش از 26 هزار و 609 مقاله توسط دانشمندان کشورمان ثبت شد و ایران در رتبه 20جهان قرار داشت که از آغاز سال 2013 میلادی تاکنون با تولید حدود سه هزار مقاله در جایگاه 17دنیا قرار دارد در حالیکه ترکیه به عنوان رقیب اصلی منطقه ای ایران در جایگاه 19جهان جای گرفته است.
وی با اعلام اینکه در سال 2012 بیش از 70هزار مقاله بدون تکرار توسط دانشمندان ایرانی در مجلات معتبر جهانی و در پایگاههای علمی SCOPUS ، ISI و isc ثبت شده است، گفت: این میزان پیشرفت نشان می دهد دانشگاههای ما با جدیت بدنبال تولید علم هستند و این کار توانمندی اعضای هیات علمی دانشگاهها و هوش بالای دانشجویان ایرانی را نمایان می سازد.
دانشجو تصریح کرد که رشد تولید علم همچنین متاثر از توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاهها است زیرا بخش زیادی از این مقالات با همکاری اعضای هیات علمی و دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی و از پایان نامه های دانشگاهی استخراج می شود.
وی یادآور شد: در سال های اخیر ضریب تاثیر و ضریب ارجاع به مقالات ایرانی نیز در سطح بین المللی رشد داشته است که کیفیت این مقالات را نشان می دهد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA