نخستین نقشه باستان شناسی ایران رونمایی شد

 نخستین نقشه باستان شناسی ایران با حضور دکتر «محمد شریف ملک زاده»، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «مسعود علویان صدر»، معاون میراث فرهنگی، «پریسا محمدی»رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور رونمایی شد.

دکتر عباس مقدم، سرپرست گروه نقشه باستان شناسی کشور، این نقشه باستان شناسی را به روح دکتر نگهبان، نخستین باستان شناس ایران تقدیم کرد و گفت: دکتر نگهبان در سال 1339 به عنوان اولین باستان شناس کشور کار تهیه نقشه باستان شناسی را آغاز کرد و امروز پس از 50 سال این کار به ثمر رسیده است.

وی در رابطه با اهداف دکتر نگهبان در تدوین نخستین نقشه باستان شناسی کشور اظهار داشت: دکتر نگهبان به دنبال تهیه بانک اطلاعات باستان شناسی، ارزیابی اطلاعات موجود، انجام بررسی های باستان شناسی، تلاش برای ثبت آثار کشف شده در فهرست میراث ملی و جهانی، اعمال سیاست های حفاظتی و تدوین دانش نامه آثار تاریخی و فرهنگی بود.

این مقام مسوول تصریح کرد: در سال 1380 شیوه نامه تهیه نقشه های باستان شناسی تدوین شد چرا که اطلاعاتی که برای نقشه باستانه شناسی به پژوهشکده می رسید کامل و قابل استفاده نبود.

«مقدم» ادامه داد: امروز 45 هزار اثر باستانی اعم از تپه‏ها، غارها، بناها را روی نقشه باستان شناسی جانمایی کرده ایم و اگر حمایت ها تداوم داشته باشد مرحله دوم نقشه باستان شناسی کشور تا 10 سال آینده تکمیل می شود.

وی مرحله سوم نقشه باستان شناسی کشور را مستمر و مداوم خواند و اظهار داشت: از امروز ما نقشه راه را در دست داریم و می دانیم که چه داریم، کجا داریم و چگونه داریم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA