ضرورت حفاظت از مرزهای مجازی در كشور

 معاون وزیر ارتباطات گفت: در دنیای کنونی محتوا از جنس سلطه است و باید جنگ و رقابت محتوا در فضای مجازی را به زمین حریف و سلطه‌گران ببریم تا با شکستن انحصار محتوایی در دنیا از مرزهای مجازی کشور حفاظت کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از فارس، محمد کرم‌پور در ششمین همایش ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفت: درحال حاضر میانگین جهانی ضریب نفوذ باند پهن و زیر ساخت‌ها در کشورهای مختلف به اندازه‌ای رسیده که انواع سرویسها در شبکه‌های موجود در دنیا قابل ارائه است و 52 درصد کشورهای دنیا از ضریب نفوذ مناسب باند پهن برخوردارند .
معاون وزیر ارتباطات و فن‌اوری اطلاعات گفت: در ارائه سرویس دو بعد طراحی و فکر اقتصادی اهمیت دارد.
وی ادامه داد: در کشور ما به دلایل مختلف محتوا ساماندهی و سازماندهی مناسب ندارند و تولید کنندگان محتوا در کشور هنوز جایگاه خود را نشناخته اند و نمی‌دانند بایدچه کاری انجام دهند.
کرم‌پور گفت: محتوا یکی از مباحث مهم فرهنگی اما از فرهنگ پر اهمیت تر است ؛ همچنین محتوا از جمله مسائل مهم اقتصادی که در عین حال از اقتصاد نیز مهم‌تر است.
معاون وزیر ارتباطات و فن‌اوری اطلاعات گفت: این بحث مطرح می‌شود که محتوا آیا صرفا یک مسئله مهندسی است یا صرفاً شبکه‌ای (دارای ابعاد اقتصادی، فرهنگی و فنی) است.
وی ادامه داد: متغیرهای زیادی در بحث محتوا وجود دارد که بحث محتوا را پیچیده می‌کند و پیچیدگی موضع محتوا به دلیل متغیرهای فراوانی درونی و بیرونی در این موضوع است.
معاون وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفت: موضوع محتوا فراتر از اقتصاد، مسائل اجتماعی و فرهنگی است و در دنیای کنونی محتوا از جنس سلطه است؛ زمانی که محتوا در فضای مجازی قرار می‌گیرد از جنس سلطه می‌شود.
وی در ادامه با پاسخ به این سوال که چه کنیم تا این سلطه برداشته شود، گفت: یکی از موارد راهبردی در دنیای کنونی ICT است، در بین موضوعات ICT راهبردی‌ترین مطلب ، محتوا است و در نتیجه محتوا راهبردی ترین پدیده امروزی است.
معاون وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات گفت: از این رو باید در کشور شعاری طراحی و تولید شود و پیشنهاد می‌کنم نقشه فرهنگی کشور را ترسیم کنیم و در این نقشه فرهنگی مسئله محتوا در فضای مجازی را بزرگ نمایی شده ببینیم.
وی ادامه داد: در این نقشه باید ساختار محتوا ، تهیه کنندگان محتوا، رویکرد محتوا و ابعاد اقتصادی محتوا دیده شود و بهترین کار این است که جنگ و رقابت در فضای مجازی را به زمین سلطه‌گران ببریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت مرزداری و مرزبانی الکترونیکی گفت: مرزداری و مرزبانی و مرز شناسی فضای مجازی امروز بسیار حائز اهمیت است و این کار باید در زمین حریف انجام شود.
کرم‌پور گفت: درحال حاضر انحصار محتوا در دست کشورهای حوزه شمال قرار دارند و این سبب سلطه آنها شده است، اگر می‌خواهیم سلطه را برداریم و انحصار محتوا در دنیا با بشکنیم باید در داخل کشور خودمان انحصار را برداریم تا موفق به این کار شویم.
معاون وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات تأکید کرد: با توجه به اهمیت بسیار محتوا در حوزه بین‌الملل باید جنگ محتوا را به زمین رقیب ببریم و اینگونه از مرزهای مجازی حفاظت کنیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA