• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اقتصادی

كشورها محدودیت دسترسی به منابع علمی را برطرف كنند

 یونسکو و سایر سازمانهای بین المللی باید دسترسی برابر کشورها به اطلاعات و ارتباطات را تضمین نموده و از اعمال هرگونه محدودیت در این عرصه جلوگیری نمایند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، مهندس علی حكیم جوادی در نشست بازنگری مصوبات اجلاس سران جامعه ی اطلاعاتی با عنوان "جوامع دانش محور، صلح و توسعه ی پایدار" که در مقر یونسکو در پاریس ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: می بایستی موضوع محدودیت دسترسی به منابع علمی، بیش از هر زمان دیگری مورد توجه جامعه ی بین المللی و نهادها و سازمانهای ذیربط جهانی به ویژه یونسکو که خانه ی علم، آموزش و فرهنگ جهانی است قرار گیرد و تدابیری اتخاذ تا محدودیت دسترسی به منابع علمی برای کشورها رفع شود.

وی ضمن انتقاد از وضعیت نابرابر و تبعیض های موجود در عرصه ی دسترسی به منابع علمی در جهان افزود: امروزه شعارهای زیبایی مانند آموزش برای همه، اطلاعات برای همه، دسترسی همگانی به علم و منابع علمی كه از سوی سازمان های مختلف مطرح می شود.

وی خاطرنشان كرد: اما این قبیل شعارها و نیز برنامه های مهم جهانی در عرصه ی علوم، اطلاعات و ارتباطات، با محدود نمودن کشورها و جلوگیری از دسترسی آنها به منابع علمی قابل جمع نبوده و می بایستی در این رابطه چاره اندیشی شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به استفاده از شبکه ی ملی یادگیری در سطوح مختلف آموزشی در كشورمان تصریح كرد: هدف از اجرا و بهره برداری از این شبکه، اشاعه ی دانش و کاستن از شکاف دسترسی به منابع علمی و آموزشی میان سطوح مختلف جامعه و نیز تضمین برابری به علوم و فناوری است.

وی ادامه داد: شبکه ی ملی یادگیری در ایران، سه سطح آموزش در مدارس، آموزش عالی و نیز آموزش های فنی و حرفه ای را پوشش می دهد.

مهندس علی حكیم جوادی با اشاره به بیان موفقیت های کشورمان در عرصه ی هوشمند سازی مدارس و استفاده از فناوریهای نوین برای تحقق شعار "هر خانه، یک کلاس درس" گفت: تا كنون بیش از 50 هزار مدرسه به شبکه ی ملی اطلاعات متصل شده اند كه این امر یکی از مهمترین دستاوردهای کشور در عرصه ی آموزش و پرورش است.

وی تاكید كرد: در آموزش عالی نیز تلاش شده است با ایجاد مراکز داده های علمی، شرایط لازم برای دسترسی دانشجویان و اساتید به متون و منابع علمی و مشارکت این منابع فراهم شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این مطلب كه ایران در حال راه اندازی شبکه ی علمی کشور با پهنای یک گیگابایت است اظهارداشت: این امر تحولی بزرگ در عرصه ی به اشتراک گذاری منابع علمی ایجاد می كند که با این اقدام، دانشگاه های کشور به صورت آموزش از راه دور و یادگیری شبکه ای به یکدیگر متصل خواهند شد.

وی با اشاره به موضوع استفاده از شبکه ی ملی یادگیری در عرصه ی آموزش های فنی و حرفه ای افزود: با اتخاذ این اقدام، موسسات و نهادهای فعال در عرصه ی آموزشهای مهارتی به یکدیگر متصل می شوند و در این رابطه با استفاده از شبیه سازی، در مواردی که دسترسی به کارگاه یا آزمایشگاه وجود ندارد می توان به صورت مجازی به آن دسترسی پیدا کرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA