اعتراض ایران به حذف كشتی از المپیك

ˈسعید مرتضی علی یفˈ قهرمان مسابقه های کشتی آزاد بازی های المپیک 2000 سیدنی از روسیه، در نامه ای به ˈژاک روگˈ رییس کمیته بین المللی المپیک، از تصمیم خود برای پس فرستادن مدال طلای المپیک خود به نشانه اعتراض به حذف این رشته ورزشی از بازی های المپیک خبر داد. 

به گزارش ایرنا، سعید مرتضی علی یف در نامه خود نوشت: پیک برای حذف ورزش کشتی گرفتم.

وی با بیان این که تصمیم گیری برای پس فرستادن مدال طلا بسیار دشوار بود، افزود: اما پس از مدتی تامل تصمیم گرفتم از رفتار ˈوالنتین یوردانفˈ قهرمان بزرگ بلغاری پیروی کنم.

مرتضی علی یف در سال 2000 در المپیک سیدنی با پیروزی بر ˈاسلام بایراموکوفˈ از قزاقستان در وزن منهای 97 کیلوگرم مدال طلای این بازی ها را بر گردن آویخت.

ˈوالنتین یوردانفˈ قهرمان افسانه ای کشتی جهان و المپیک از بلغارستان و رییس حال حاضر فدراسیون کشتی این کشور، هفته گذشته در اعتراض به اقدام هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک به حذف این رشته از بازی های المپیک 2020، مدال طلای المپیک 1996 آتلانتای خود را پس فرستاد.

هیات مدیره کمیته بین المللی المپیک اوایل ماه جاری میلادی به صورت عجولانه تصمیم به حذف ورزش کشتی از بازی های المپیک گرفت.

مقام های روس به این تصمیم به شدت اعتراض کرده و در حال حاضر برای لغو این تصمیم و حفظ کشتی در المپیک تلاش می کنند.

ˈویتالی موتکوˈ وزیر ورزش روسیه به تازگی در دیدار با ˈنناد لالوویچˈ رییس موقت فدراسیون بین المللی کشتی (فیلا) با اشاره به توجه خاص دولت روسیه به مساله حذف کشتی از بازی های المپیک گفت: روسیه از تلاش های فیلا برای حفظ کشتی در المپیک حمایت می کند.

وی همچنین حمایت همه جانبه کشورش از همکاری های فیلا با کمیته بین المللی المپیک را اعلام کرد.

ˈدیمیتری پسکوفˈ سخنگوی ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهور روسیه هم اخیرا گفت: روسیه از هر روش ممکن برای حفظ کشتی در بازی های المپیک استفاده می کند.

وی افزود: البته تلاش می کنیم در تمام سطوح ممکن در دیدارهای رسمی یا کاری با اعضای هیات مدیره کمیته بین المللی المپیک و اعضای این کمیته، دلایل محکم برای حفظ کشتی در المپیک را ارایه کنیم.

ˈمیخاییل مامیاشویلیˈ رییس فدراسیون کشتی روسیه هم هفته گذشته گفت: برای حفظ کشتی در بازی های المپیک، حمایت های مقام های عالیرتبه این کشور از جمله ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری هم وجود دارد.

وی افزود: جای خرسندی است که دولت روسیه و مسوولان ورزشی این کشور و شخص ˈولادیمیر پوتینˈ از حفظ کشتی در بازی های المپیک حمایت می کنند.

مامیاشویلی یادآوری کرد: به دستور ویژه رییس جمهور روسیه، گروه کاری تشکیل شده و ˈویتالی موتکوˈ وزیر ورزش و جوانان، ˈآلکساندر ژوکوفˈ رییس کمیته ملی المپیک روسیه و ˈآلکسی کولاکوفˈ نماینده دفتر رییس جمهور روسیه و نیز چند نفر دیگر از جمله اینجانب در آن عضویت داریم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA