کاهش زمان پاسخ به درخواست های هویتی هموطنان خارج از کشور

 ˈاحسان پورمنتیˈ گفت: هم اکنون مدت زمان صدور شناسنامه برای متقاضیان حضوری، دو تا 6 ساعت و برای درخواست های واصله از وزارت امور خارجه ، سه روز کاری است.

به گزارش ایرنا، وی اضافه کرد این زمان تا سال گذشته برای صدور شناسنامه متقاضیان حضوری نسبت به حجم درخواست ها یک تا 10 روز و برای سایر درخواست های واصله از خارج کشور از 10 تا 30 روز بوده است.

پور منتی درباره مراکز ارایه این خدمات به هموطنان خارج از کشور گفت: خدمات مختلف امور هویتی با همکاری کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف جهان و در کمترین زمان ممکن به هموطنان ارایه می شود.

وی ارایه خدمات هویتی به ایرانیان خارج از کشور را از مهم ترین وظایف این اداره کل بر شمرد و گفت: هموطنان مقیم خارج از کشور برای دریافت خدمات هویتی از جمله صدور رونوشت گواهی ازدواج ، طلاق ، وفات و گواهی تجرد و نیز تعویض شناسنامه و صدور المثنی ناشی از فقدان ، به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای محل اقامت خود مراجعه کنند.

وی افزود : رابطه تنگاتنگ و مستمری با نمایندگی های وزارت امور خارجه از طریق اداره سجلات و احوال شخصیه وزارت امور خارجه برقرار است.

مدیرکل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور در ادامه گفت و گو با خبرنگار ایرنا یاد آور شد : در راستای ارایه خدمات به هموطنان خارج از کشور، این اداره کل ضمن ارسال قوانین ، مقررات و دستورالعمل های صادره به نمایندگی ها و کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران، نسبت به آموزش کارکنان ذیربط که برای ارایه خدمات هویتی به ماموریت اعزام می شوند، اقدام می کند.

پورمنتی همچنین اعلام کرد با توجه به تمهیدات به عمل آمده و آمادگی نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، صدور شناسنامه های مکانیزه ( افراد بالای 15 سال ) از ابتدای خرداد ماه سال 90 به صورت عملیاتی آغاز شده است و در این ارتباط هموطنان می توانند در اروپا و آمریکا به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران مستقر در شهرهای بروکسل، مونیخ، برلین، لندن، استکهلم، پاریس، فرانکفورت، لاهه، وین، هامبورگ، کی یف، ورشو، ولینگتون، برن، اسلو، رم، کپنهاک، بوداپست، آتن، نیکوزیا، واشنگتن و اتاوا مراجعه کنند.

وی گفت: همچنین هموطنان در قاره های آسیا و اقیانوسیه نیز باید به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در شهرهای مسقط، ابوظبی، دبی، استانبول، باکو، کویت، آنکارا ، حیدرآباد، سئول، توکیو، کوالالامپور، ایروان، منامه، مانیل، بیشکک، ولینگتون و کانبرا مراجعه کنند.

پورمنتی در ادامه ˈ ایجاد آرشیو الکترونیکی اسناد تنظیمی اعم از اسناد تنظیمی در کنسولگری ها و اداره کل، رسیدگی و پیگیری پرونده های مربوط به فاقدین شناسنامه ( ماده 45 ق.م ) ، محاسبه اسناد و شناسنامه های تحویلی به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و نیز پاسخگویی به استعلامات مراجع ذیصلاح ˈ را از دیگر اقدامات اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور عنوان کرد .

وی افزود : با بهره گیری از آرشیو الکترونیک هویتی ، دیگر ضرورتی به ارسال مدارک به صورت پستی به ادارات محل صدور شناسنامه و صرف وقت و هزینه نیست و بسیاری از خدمات از جمله صدور شناسنامه حتی اگر محل صدور شهر دیگری از کشور باشد ، در محل اداره کل در تهران صورت می گیرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA