قطع وابستگی به میزبانی سایت های دولتی در خارج

 هم اکنون در حوزه میزبانی سایت‌های دولتی هیچ وابستگی به خارج نداریم و تمام اطلاعات دستگاه‌های دیگر در داخل کشور نگهداری می‌شود و امیدواریم با راه‌اندازی دیتا سنتر استان خوزستان، علاوه بر دستگاه‌های اجرایی استان، هیچ شرکت خصوصی در استان خوزستان در خارج از کشور میزبانی نشود.
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مهندس علی حکیم جوادی در مراسم افتتاح اولین مرکز داده استانی کشور در استان خوزستان که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و استاندار خوزستان برگزار شد اظهار داشت: در کشور ما همراستا با بسیاری از کشور‌های دنیا مجلس در قالب این برنامه توجه خاص و ویژه‌ای به حوزه فن‌آوری اطلاعات داشته است و این بخش را در تمامی حوزه‌ها از جمله بانکداری الکترونیک، آموزش، سلامت و غیره مورد توجه قرار داده است و امروز اگر ما با ابزار فن‌آوری اطلاعات به هر یک از این بخش‌ها نگاه کنیم، قطعا در آنها شاهد تحولات اساسی خواهیم بود.

وی با اشاره به ماده 46 برنامه پنجم توسعه و مکلف ‌شدن وزارت ارتباطات به ایجاد شبکه‌ ملی اطلاعات افزود: دیتاسنتر‌های استانی نیز زیرمجموعه‌ای از اطلاعات شبکه ملی اطلاعات محسوب می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: با اتصال بخش‌های داخلی به شبکه‌ ملی اطلاعات، از این پس امکان استفاده از پهنای باند داخلی به جای پهنای باند خارجی فراهم خواهد شد که این مساله کاهش چشم‌گیر هزینه‌ی پهنای باند را به دنبال دارد.
علی حکیم جوادی با بیان این مطلب که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک تمام دستگاه‌های اجرایی به این مرکز متصل شوند، تصریح کرد: بابت پیوست این شبکه لازم نیست بخش‌ها و شرکت‌های مختلف هزینه‌ای پرداخت کنند.
وی ادامه داد: گام بعدی تحول مربوط به کاربران خانگی است چرا که به واسطه این شبکه امکان ارائه خدمات به کاربران خانگی فراهم می شود و انتظار ما این است که با ایجاد شبکه ملی اطلاعات که حتی در تولید ناخالص ملی تاثیر‌گذار باشیم.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: ما بر این اعتقاد هستیم که باید بیشتر اطلاعات در داخل استان جریان داشته باشد تا در خارج از استان. امیدواریم در فاز‌های بعدی بتوانیم سرویس‌هایی به مشتریان ارائه دهیم که از جمله این سرویس‌ها می‌توان به ظرفیت ایجاد 100 هزار ایمیل جدید برای کاربران اشاره کرد که در این زمینه تمهیدات خوبی هم از نظر امنیتی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به تأثیر راه‌اندازی دیتا سنتر استانی در استان ها گفت: در دنیا در حوزه اطلاعات بحث اقتصاد اطلاعات در حال مطرح شدن است. امروز با انباشتی از اطلاعات روبرو هستیم و پول درآوردن از این اطلاعات مدنظر قرار گرفته است.
معاون وزیر ارتباطات در عین حال عنوان کرد: در دنیای امروز که بحث اقتصاد اطلاعات مطرح است توجه به اطلاعات تاثیر بسزایی دارد و از آنجا که با انباشتی از اطلاعات مواجهیم، جمع‌آوری و دستیابی به این اطلاعات مورد توجه عده بسیاری قرار دارد، چرا که با دسترسی به این اطلاعات می‌توان به دنبال کسب درآمد هم بود.
حکیم‌جوادی ادامه داد: امروز کشور‌های پیشرفته صنعتی ترجیح می‌دهند تولید را در کشور‌های در حال توسعه انجام دهند و در کشورهای خود به ارائه‌ی خدمات بپردازند، چرا که از نظر آنها این بخش است که موجب برتری محسوب می‌شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA