خانه عشایر ایران در پایتخت راه‏اندازی می‏شود

 دکتر «محمد شریف ملک زاده»، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی صدای عشایر از راه‏اندازی خانه عشایر ایران در پایتخت و تداوم برگزاری اینگونه جشنواره‏ها خبر داد.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در این مراسم که در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‏المللی تهران برگزار شد، با اعلام این خبر برگزاری نخستین جشنواره ملی صدای عشایر را نتیجه همکاری ارگان‏های مختلف خواند و گفت: همه دستگاه ها از جمله وزارت کشور، استانداران، نیروهای انتظامی و... در برگزاری این جشنواره زحمت کشیدند و به خصوص نگاهی که شخص آقای رئیس جمهور دارد نگاهی بلند، خالصانه و خاضعانه به ملت بزرگ ایران است.
این مقام مسوول تصریح کرد: امروز در دهه پربرکت فجر هستیم و روز پربرکتی است و یاد و خاطر شهدای 8 سال دفاع مقدس به خصوص شهدای عشایر غیور را گرامی می‏داریم.
وی افزود: اختتامیه جشنواره ملی برای ما جای اندوه دارد چراکه این صفا، صمیمیت، صلابت، قهرمانی، عزت واقعی را در وجود تک تک عشایر در طول برگزاری جشنواره ملی صدای عشایر لمس کردیم و دیدیم، با ترک آنها از تهران غصه‏دار می‏شویم و ما دوست داریم همیشه در خدمتشان باشیم و از فضای عاطفی، معنوی و عرفانی عشایر بزگوار استفاده کنیم.
«ملک زاده»، اظهار داشت: به همین منظور از معاون گردشگری و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران درخواست می‏کنم برای اینکه صدای عشایر همیشه در پایتخت زنده بماند، اول اسفند، خانه عشایر ایران در پایتخت راه‏اندازی ‏شود.
«ملک زاده»با اشاره به راه‏اندازی رسمی خانه عشایر ایران با حضور نمایندگان عشایر تمام استان‏ها ادامه داد: خانه عشایر ایران مدیریت برگزاری جشنواره‏ها، همایش‏ها و هرگونه مراسمی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان امور عشایری ایران بخواهد به صورت یک نهاد مردمی مدیریت کند را به عهده می‏گیرد.
وی همچنین خواستار تداوم برگزاری اینگونه جشنواره ها در سطح کشور شد و اظهار داشت: من از آقای جهانیان، معاون گردشگری کشور و آقای صدیق، مدیر کل امور عشایر کشور درخواست می‏کنم، این جشنواره را به عنوان یک جشنواره‏ای مقطعی و گذرا نگاه نکنیم که یک مدتی در تهران برگزار شد و بعد به فراموشی سپرده شود.
وی ادامه داد: همچنین خواهشمندم که در همین راستا بزرگترین شرکت هلدینگ عشایری را در خصوص برگزاری اینگونه جشنواره ها در خانه عشایر ایجاد شود که این هلدینگ گردشگری عشایر بتواند در سراسر کشور اینگونه جشنواره ها و مراسم را برگزار کند و خودش یک منبع درآمدی برای جامعه عشایری کشور باشد.
معاون رئیس جمهور، جشنواره ملی صدای عشایر را سرشار از صفا و صمیمیت و صداقت خاص خواند و گفت: عشایر با جان، دل و روح خودشان در این جشنواره ملی افتخار آفریدند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آیین، مراسم، آداب و سنتی که در این جشنواره به معرض نمایش درآمد را در نوع خود بی‏نظیر و بی بدیل دانست و افزود: عروسی عشایر یک سنت بسیار زیبا و در جای خود بی‏نظیر بود.
وی با اشاره به برگزاری عروسی‏های نمادین و موسیقی هایی که در جشنواره ملی صدای عشایر برگزار شد را در نوع خود بی نظیر دانست و بیان کرد: اینجا شما یکسری حرکات موزون را دیدید، یکسری آواها و نواها را شنیدید. هرگونه آوا، نوا و حرکات موزون نشان از همبستگی، کار، تلاش، پویایی و سیالی جامعه عشایری ایران را نشان می‏داد.
«ملک زاده» افزود: موسیقی های غربی با موسیقی عشایر ما اصلا قابل مقایسه نیست چراکه موسیقی سنتی که در عشایر جمهوری اسلامی ایران وجود دارد به ما هویت و اصالت می‏دهد و تاریخ، تمدن، فرهنگ ایرانی – اسلامی را برای ما به نمایش می‏گذارند.
معاون رئیس جمهور هریک از حرکات موزون عشایر را نشان دهنده یکی از فعالیت‏های روزمره آنها خواند و افزود: حرکات موزون عشایر مازندران را دیدید، این کار تلاش، داشت و برداشت است که کشاورزی مازندران را نشان می‏دهد و یا آوای لرستان را دیدید، عشق، همبستگی، اتحاد، یکپارچگی را بیان میکند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA