محاسبه سهم ارزش افزوده بخش ICT در تولید ناخالص کشور

 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز آمار ایران در زمینه طرح احصاء سهم ICT در حسابهای ملی کشور به توافق رسیدند.
مهندس غریب رضا معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت در دیدار با رییس مرکز آمار ایران و معاونان آن، با اشاره به تکلیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بند الف ماده 46 قانون برنامه پنجم، گفت: باید سهم ICT را در حسابهای ملی کشور محاسبه و برای افزایش آن برنامه ریزی کنیم.
وی با بیان این که طرحی در این زمینه با همکاری مرکز آمار کشور از آذرماه سال گذشته تعریف شد، افزود: مطالعات این کار انجام و نیازهای محاسبه سهم ICT در اقتصاد کشور از طریق اجرای طرح مذکور مشخص شده است.
مهندس غریب رضا، با تاکید بر لزوم اجرای یک طرح آماری اظهارداشت: خوشبختانه، با حضور دکتر عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران و معاونان ایشان و مدیران این مجموعه، ستاد اجرایی طرح شکل گرفت و به زودی قرارداد این کار و زمان بندی آن تنظیم و عملیات اجرایی طرح بصورت میدانی شروع خواهد شد.
وی افزود: بر اساس زمان بندی بخشی از طرح امسال و بخش عمده آن در سال 92 اجرایی خواهد شد.
وی گفت: یک بخش از زمانبندی طرح عملیات میدانی است که مطالعات اولیه از سال گذشته شروع شد. مطالعات تطبیقی با کشورهای دیگر در حال انجام است.
وی تصریح کرد: عمده کار عملیات میدانی است که از اردیبهشت ماه با سوال از فعالین بخش با توجه به پرسشنامه های فنی تهیه شده شروع و حدود یکماه کار دارد. اما در کل، اجرای طرح حدود 6 ماه زمان می برد، منتهی در نیمه دوم سال 92 نتایج به دست می آید.
به گفته مهندس غریب رضا، پوشش این طرح، کل کشور است و تولیدات سخت افزاری و تولیدات نرم افزاری بخش ICT و هم خدمات ICT که توسط اپراتورهای مخابراتی به مردم عرضه می شود را در بر می گیرد. بخش دیگر هم مربوط به صادرات تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری بخش ICT است و قسمتی هم مربوط به واردات است.
وی یکی از مهم ترین دستارودهای طرح را ، محاسبه سهم ارزش افزوده بخش ICT در تولید ناخالص کشور برشمرد و افزود: به این ترتیب، میزان سرمایه گذاری انجام شده در بخش محاسبه می شود. بهره وری کل هم با توجه به اطلاعات به دست آمده در بخش ICT قابل محاسبه است.
مهندس غریب رضا، در زمینه همکاری دیگر سازمانها نیزگفت: از مرکز آمار ایران و امکانات مخابراتی و پستی کشور و مرکز پژوهشهای آمار کشور وابسته به مرکز آمارایران هم استفاده می شود.
وی در زمینه استفاده از مشاور، خاطر نشان کرد: مرکز آمار و پژوهشکده آن، توانایی لازم جهت انجام مطالعات مورد نیاز را دارا بودند و لزومی به دریافت بررسی را داشتند، ولی مشاوره ی بیرونی نداشتیم و در حقیقت، تلاش همکاران دفتر بررسیهای اقتصادی وزارت کار را جلو برد.
وی ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح بتوان مقدار ارزش افزوده ای که بخش ICT در حسابهای ملی دارد و همچنین تأثیر آن در سایر فعالیت های اقتصادی را محاسبه کرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA