رونمایی از مدل توسعه ای دو ماهواره ناهید و زهره

با حضور رئیس جمهور و در پنجمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، در مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی از مدل توسعه‌ای دو ماهواره‌ زهره و ناهید رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، هر دو مدل توسعه‌ای ماهواره‌ای زهره و ناهید در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره‌ای پژوهشگاه فضایی ایران برای اولین بار طراحی و ساخته شده است.
پژوهشگاه فضایی وابسته به سازمان فضایی ایران به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای کشور در صحنه علوم و فنون فضایی و با مجوز شورای گسترش آموزش عالی راه‌اندازی شده است.
پروژه ناهید، ماهواره تحقیقاتی است که با اهدافی از جمله طراحی، ساخت و آزمون مکانیزم بازشوندگی صفحات خورشید، طراحی و توسعه و آزمون بخش مخابراتی ارسال و دریافت اطلاعات در باند KU و توسعه و اجرای پروژه‌های مشترک چند رشته‌ای در قالب تیم‌های تخصصی به منظور توسعه سیستم‌های پیشرفته‌ی فضایی در پژوهشکده‌ی سامانه‌های ماهواره به اجرا درآمده است.
ماهواره زهره نیز در مدار ژئو (زمین‌آهنگ) قرار می‌گیرد و حدود 12 سال عمر دارد که از قابلیت‌ها و کاربردهای این ماهواره، سرویس تلویزیون و رادیوی دیجیتال سراسری بدون محدودیت‌های موقعیتی و مکانی، تحقق دولت الکترونیک با تامین شبکه ارتباط بین بانک‌ها و پشتیبانی از دیگر مراکز که نیازمند ارتباط دائم و به لحظه هستند، از جمله شرکت ملی نفت ایران، پوشش در لحظه رخدادهای بزرگ با گستره بین‌المللی، ایجاد بستر شبکه ارتباطی امن و مقاوم در برابر نفوذهای جنگ الکترونیک و رسوب دانش فنی طراحی و ساخت ماهواره‌های پیچیده با ماموریت‌های استراتژیک به منظور به کارگیری در پروژه‌های ماهواره‌ای دیگر است.
در این مراسم از سند توسعه هوا و فضای کشور نیز رونمایی شد.
همچنین رئیس جمهور با اهدای لوحی از خدمات و تلاش های سرپرست سازمان فضایی ایران تقدیر کرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA