• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اقتصادی

امضای تفاهم نامه میان نهاد كتابخانه ها و سازمان فناوری اطلاعات

 شبكه اختصاصی كتابخانه ها یكی از منابع غنی تولید و نشر محتوای ایرانی – اسلامی روی شبكه ملی اطلاعات محسوب می شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران،‌مهندس علی حكیم جوادی در مراسم امضای تفاهم نامه میان نهاد كتابخانه ها،‌شركت مخابرات ایران و سازمان فناوری اطلاعات ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با راه اندازی شبكه اختصاصی كتابخانه ها و برقراری ارتباطات با سایر شبكه های ایجاد شده نظیر شبكه ملی مدارس و شبكه علمی كشور،‌امكان دسترسی به موقع و سریع تمامی متقاضیان و منابع موجود در كشور فراهم می شود.

وی افزود: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه كشور، ایجاد،‌توسعه و بهره برداری از شبكه ملی اطلاعات بر عهده وزارت ارتباطات قرار داده شده كه بر اساس اسانامه سازمان فناوری اطلاعات، این سازمان موظف به اجرای این شبكه شده است.

معاون وزیر ارتباطات با بیان این مطلب كه در برنامه پنجم توسعه كشور مقرر شده بود تا دستگاه های اجرایی كشور تا پایان سال جاری به این شبكه متصل شوند تصریح كرد: در همین راستا،‌تا كنون 77 هزار نقطه به این شبكه متصل شده اند.

وی خاطرنشان كرد: علاوه بر تلاش های صورت گرفته و اتصال شبكه های مختلف نظیر شبكه های گمركی، مالیاتی، سلامت و غیره، تا كنون بیش از 44 هزار مدرسه نیز به شبكه ملی اطلاعات متصل شده اند.

علی حكیم جوادی با بیان این مطلب كه طراحی معماری شبكه بر عهده سازمان فناوری اطلاعات قرار داده شده است گفت: با نهایی شدن شبكه اختصاصی كتابخانه های كشور،‌بیش از دو هزار و 800 نقطه به شبكه ملی اطلاعات متصل خواهند شد.

وی استراژی وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات را استفاده حداكثری از ظرفیت های كشور دانست و تاكید كرد: در همین راستا از ظرفیت های موجود در بخش خصوصی نظیر شركت مخابرات ایران و شركت های PAP استفاده می شود.

وی ادامه داد: دستیابی سریع به موفقیت های این حوزه بدون همكاری بخش خصوصی،‌خصوصا شركت مخابرات ایران امكان پذیر نبود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: امیدواریم با عملیاتی شدن اجرای شبكه اختصاصی كتابخانه ها،‌شاهد اجرایی شدن آن در كوتاه مدت باشیم تا شاهد حذف شكاف میان قشر فقیر و غنی باشیم.

این گزارش حاكی است،‌مهندس پوررنجبر نیز در این نشست اطلاعات را موجب شفافیت و رسیدن به عدالت دانست و تصریح كرد: اطلاعات حقیقی می تواند منجر به تولید علم در جامعه شود.

بر اساس این گزارش،‌دكتر واعضی رئیس نهاد كتابخانه های كشور نیز در این مراسم با شاره به مطالعات صورت گرفته در این نهاد گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته،‌70 درصد از قشر جوان و تحصیل كرده كشور از فضای مجازی برای دستیابی به اطلاعات و مطالعه استفاده می كنند.

وی افزود: همچنین شاخص های تولید محتوا در حوزه فضای مجازی و رایانه ای نیز تولید نرم افزارهای مرتبط و غیره شاهد رشد 150 درصدی در كشور بوده و این امر بیانگر جایگاه ویژه این حوزه در زمینه های مختلف نظیر كتابخوانی و غیره است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA