فعالان اقتصادی مناطق آزاد از پرداخت مالیات مستقیم معاف شدند

به گزارش پایگاه خبری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مدیرعامل موسسه بازرگانان عالی توسعه تجارت قشم، گفت: با اجرای قانون چگونگی مالیات های مستقیم و دریافت اظهار نامه مالیاتی در کشور، مشکلاتی برای بازرگانان و فعالان اقتصادی مناطق آزاد ایجاد شد در حالی که طبق قانون، فعالان اقتصادی در مناطق آزاد معاف از مالیات هستند.

ˈعبداله اسلامیˈ افزود: معاونت حقوقی رئیس جمهور نیز تاکید و اعلام کرده است که مناطق آزاد مشمول قانون مالیات های مستقیم نیستند و دریافت اظهارنامه مالیاتی از اشخاص در مناطق آزاد به نوعی دخالت در امور اجرایی مناطق آزاد محسوب می شود.

اسلامی تصریح کرد: در نظریه معاونت حقوقی و امور مجلس رئیس جمهوری، آمده است: ˈتبصره 3 ماده 193 قانون مالیات های مستقیم، استفاده از معافیت مالیاتی را در سال مربوط، مشروط به تسلیم اظهار نامه و ترازنامه کرده و با توجه به اینکه ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد به صورت موخر و به عنوان حکم خاص، معافیت از پرداخت انواع مالیات های مستقیم بردارایی و درآمد (موضوع قانون مالیات های مستقیم ) را مورد حکم قرار داده و آن را مشروط به اظهارنامه و ترازنامه نکرده است؛ بنابر این شرط مقرر در تبصره ماده 193 قانون مالیات های مستقیم در خصوص مناطق آزاد مجری نمی باشد.ˈ

اسلامی در خصوص تاییدیه معاونت حقوقی رئیس جمهور گفت: مرکز پژوهش های مجلس و کمیسیون اقتصادی مجلس نیز این موضوع را تایید و اعلام کرده، دریافت اظهارنامه مالیاتی در مناطق آزاد مخالف قوانین مصوب مجلس است.

اسلامی افزود: اجرای قانون و مقررات باید به نحوی باشد که فعالان اقتصادی در مناطق آزاد، از مزیت های قانونی بهره گیرند چرا که مهم ترین مزیت مناطق آزاد در تمام دنیا، معافیت مالیاتی است.

وی تصریح کرد: در صورت اجرای قانون مالیات های مستقیم و تسلیم اظهارنامه در مناطق آزاد، ماهیت و مزیت اصلی این مناطق زیر سوال می رود و فلسفه وجودی مناطق آزاد که توسعه فعالیت های توسعه محور بر مبنای مزایای قانونی از جمله معافیت های مالیاتی است، از بین خواهد رفت.

اسلامی ادامه داد: خوشبختانه در منطقه آزاد قشم، طی سالیان اخیر، سرمایه گذاری های بسیاری جذب شده و شاهد حضور فعالان اقتصادی هستیم که امید است با رفع این مشکل، این فعالان بتوانند از معافیت های مالیاتی ویژه مناطق آزاد بهره بگیرند.

وی حمایت از فعالان اقتصادی در این منطقه شد و بیان داشت: خوشبختانه تمامی جلسات و مکاتباتی که با دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم صورت گرفت منتهی به نتایج مطلوب را خواستار شد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA