قیمت گذاری نیروگاه ها با ارز مبادله ای

وزیر نیرو از ارزیابی قیمت نیروگاه ها با نرخ ارز مرکز مبادلات ارزی خبر داد و گفت: درزمان حاضر تهاتر نیروگاه ها براساس طلب قبلی محاسبه می شود که این امر مشکلاتی را ایجاد کرده است.

 به گزارش ایرنا، ˈمجید نامجوˈ در چهارمین همایش ابعاد اجرایی سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی افزود: باید تعادلی در زمینه قیمت نیروگاه ها ایجاد کرد تا واگذاری ها با روال مناسبی اجرایی شود .

وی نگاه و رویکرد اصل 44 را کاهش حضور دولت در اقتصاد دانست و افزود: وزارت نیرو خروج از بنگاه هایی که این وزارتخانه سهامدار آن است و ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در صنعت آب و برق را در دستور کار قرار داده است.

وی گفت: وزارت نیرو 383 بنگاه مشمول امر واگذاری داشته که از این تعداد 332 بنگاه به سازمان خصوصی سازی معرفی شده و تاکنون 190 بنگاه از طریق بورس، فرابورس و مزایده واگذار شده است.

به گفته نامجو ، همچنین 142 بنگاه در حال رفع مشکلات ساختاری است و اقدامات لازم برای واگذاری آنها در حال انجام است.

وی با اشاره به واگذاری 28 نیروگاه به بخش خصوصی گفت: مابقی نیروگاه ها نیز در حال واگذاری است ضمن آنکه بنگاه های غیر انحصاری ،‌ 100 درصد به سازمان خصوصی سازی معرفی شده و 81 درصد از آنها در حال واگذاری است .

وزیر نیرو ادامه داد: 39 شرکت توزیع نبروی برق در فهرست واگذاری ها قرار دارد که 90 درصد امور مربوط به واگذاری آنها انجام شده است.

وی زیان انباشته شده این شرکت ها را از دیگر موانع واگذاری آنها ذکر کرد و افزود:این بدهی ها به توانیر منتقل شد ضمن اینکه بر اساس قانون بودجه سال 90 این شرکت ها معاف از مالیات شده اند.

نامجو همچنین گفت: 64 شرکت آب و فاضلاب روستایی در حال یکپارچه سازی و آماده سازی برای واگذاری است .

وزیر نیرو از سرمایه گذاری بخش خصوصی در 13 نیروگاه خبر داد و افزود: این رقم در آغاز فعالیت فقط 10 درصد بود اما هم اکنون به 60 درصد رسیده است ، علاوه براینکه 89 نیروگاه با ظرفیت 50 هزار مگاوات نیز توسط بخش خصوصی در حال ساخت است.

نامجو ، تاسیس نهادهای تنظیم مقررات،ظرفیت سازی برای بخش خصوصی،کاهش هزینه تمام شده قیمت ها و تعیین تکلیف نرخ تکلیفی برای خدمات آب و برق و منابع حاصل از واگذاری ها را از ضرورت های واگذاری در این بخش عنوان کرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA