آیین نامه اجرایی نحوه تحت پوشش قرار گرفتن جانبازان ابلاغ شد

 دولت آیین نامه اجرایی بند (م) ماده (44) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه را تصویب کرد که بر اساس آن جانبازانی که فاقد صورت سانحه و مدارک بالینی می باشند ولی از نظر کمیسیون پزشکی موضوع این آیین نامه جانبازی آنان مورد تایید می باشد طبق شرایط مقرر در این آیین نامه متناسب با میزان جانبازی تحت پوشش قرار می گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین نامه اجرایی بند (م) ماده (44) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.
براساس این آیین نامه، به منظور بررسی تقاضای جانباز در کمیسیونهای موضوع این آیین نامه ارایه گواهی و یا تاییدیه معتبر از یگانهای اعزام کننده و نهادهای متولی مبنی بر مجروحیت یا مصدومیت فرد در منطقه حادثه ، شامل مشخصات فردی ،‌نوع حادثه ، انواع جراحت و زمان و مکان مجروحیت الزامی است.
بر این اساس، به منظور بررسی سوابق و مدارک جانباز کار گروهی با ترکیب معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد (مسئول )، مدیر کل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران (دبیر)، رئیس مرکز کمیسیون پزشکی موضوع ماده (5) این آیین نامه و مدیر کل حراست بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل می شود.
همچنین،‌به منظور بررسی مدارک درمانی و آزمایشات پاراکلینیکی و انجام معاینات لازم و تطبیق مدارک و آزمایشات با جراحات و تعیین مجروحیت‌های مرتبط و میزان آسیب دیدگی جسمی و روانی که توسط کمیسیون پزشکی موضوع ماده 5 این آیین نامه تخصصی تعیین میزان آسیب دیدگی جسمی و روانی که توسط کمیسیون پزشکی موضوع ماده (5) این آیین نامه تخصصی تعیین در صد شده و حسب شرایط جسمی جانبازان قابل تجدید نظر می باشد و حسب شرایط جسمی جانبازان قابل تجدید نظر می باشد از کارافتادگی جانبازان و مطابق بند «م» ماده (44) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1389 ـ و نیز بند «ج» ماده (2) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی ـ مصوب 1374ـ کمیسیون پزشکی موضوع ماده (5) این ایین نامه به عنوان آخرین نهاد تصمیم در موارد یاد شده مرکب از پزشکان متعهد و متخصص در رشته های مختلف که توسط رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تعیین و منصوب می شوند تشکیل می شود. رای صادره توسط کمیسیون پزشکی موضوع ماده 5 این ایین نامه قطعی و لازم الاجرا است.
براین اساس، مراحل رسیدگی به تقاضای رزمندگان از جمله متقاضیان در خواست خود را همراه با مدارک مورد نیاز به یگان اعزام کننده در شهرستان مربوط ارایه می نمایند؛ این مدارک شامل احراز هویت ،‌سوابق حضور در جبهه، هر گونه مدرکی که دلالت بر مجروحیت در جبهه و یا در مقابله با دشمن و ضد انقلاب دارد و سوابق طول درمان قابل قبول مربوط به مجروحیت است، می باشد.
و همچنین متقاضیان در خواست خود را همراه با مدارک مورد نیاز به یگان اعزام کننده در شهرستان مربوط ارایه می نمایند. این مدارک شامل احراز هویت ،‌سوابق حضور در جبهه، هر گونه مدرکی که دلالت بر مجروحیت در جبهه و یا در مقابله با دشمن و ضد انقلاب دارد و سوابق طول درمان قابل قبول مربوط به مجروحیت است، یگان مربوط ضمن بررسی مدارک ارایه شده و تطبیق آن با مدارک و سوابق موجود در یگان در صورت صحت مدارک آنها را از طریق سلسله مراتب نظامی به اداره کل ایثارگران نیروی مربوط در مرکز (سپاه، ارتش و نیروی انتظامی) ارسال می کند.

براساس این مصوبه، ‌از مراحل رسیدگی به تقاضای رزمندگان، مدارک ارسال شده با وقایع و حوادث دوران دفاع مقدس و مقابله با ضد انقلاب تطبیق و در صورت صحت،‌به امضای معاون نیروی انسانی نیروی مربوط و نیروی انتظامی و جهاد سازندگی طبق برگه ای که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه می شود به بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام می شود.
براین اساس،‌مراحل رسیدگی به تقاضای افراد غیر نظامی که در اثر حادثه بمباران و موشک باران و یا اقدامات دشمن یا ضد انقلاب مجروح شده اند عبارتست از، متقاضی در خواست خود را همراه با مدارک مربوط به فرمانداری محل حادثه ارایه می کند، است.

بر این اساس ،  مدارک تایید شده توسط فرمانداری در شورای تامین شهرستان مطرح و در صورت تایید و تطبیق آن با حوادث جنگی و امنیتی که در شهرستان مربوط رخ داده، مراتب را با امضای فرماندار و مطابق برگه ای که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه می‌شود به دبیرخانه شورای تامین استان ارجاع می دهد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA