اجلاس دبی ، آغاز بر پایان حاکمیت آمریکا بر اینترنت

 مهندس سعید مهدیون ، قائم مقام هیات اعزامی به اجلاس جهانی ارتباطات بین الملل در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، ضمن بیان این مطلب ، اظهار داشت:یکی از مواردی که بحث و بررسی روی آن تا آخرین ساعات کنفرانس ادامه یافت و مواضع بسیار محکم و شکست ناپذیری از سوی کشورهای مختلف مطرح می شد ، موضوع رعایت حقوق بشر از سوی دولت ها در قوانین مخابراتی و به رسمیت شناختن حقوق کشورهای عضو برای دسترسی به سرویس های مخابراتی بین الملل بود.
وی افزود بر اساس پیشنهاد مطرح شده از سوی آمریکا و کشورهای غربی ، مقرر شده بود تا موضوع تعهد دولت ها در رابطه با رعایت حقوق بشر در قوانین مخابراتی در حال تدوین لحاظ شود.
وی خاطر نشان کرد: با مطرح شدن این پیشنهاد نمایندگان منطقه ای کشورهای آفریقایی خواستار اضافه شدن و تصویب بندی به این پیشنهاد شدند که بر اساس آن حقوق کشورهای عضو برای دسترسی به سرویس های مخابرات بین الملل به رسمیت شناخته شود.
قائم مقام هیات اعزامی ایران به اجلاس دبی با بیان این مطلب که این پیشنهاد کشورهای آفریقایی مورد موافقت کشورهای عضو اتحادیه منطقه ای آسیا و اقیانوسیه (APT) از جمله ایران قرار گرفت و در مقابل از سوی کشورهای آمریکایی و غربی با آن مخالفت شد.
وی با اشاره به بحث ها و لابی هایی که در طول برگزاری این نشست از سوی دو طرف برای تصویب این بند صورت گرفت، ادامه داد: با بالا گرفتن مذاکرات، احتمال به نتیجه نرسیدن کشورها تقویت شد و بر همین اساس و با توجه به قانون موجود ، نماینده ایران اخطار آئین نامه ای را مطرح و خواستار ترک مذاکره و انجام رای گیری به صورت علنی شد.
سعید مهدیون با بیان این مطلب که این پیشنهاد ایران با نظر موافق 100 درصدی حاضران در جلسه به تصویب رسید گفت: اجماع بر ترک مذاکره و انجام رای گیری به گونه ای بود که آمریکا و کشورهای غربی نیز با آن مخالفت نکردند.
وی تاکید کرد: با انجام رای گیری این بند با 77 رای موافق ، 33 رای مخالف ، شش رای ممتنع به تصویب رسید که نمایندگان آمریکا بلافاصله بعد از اعلام نتیجه رای گیری بدون احترام به نظر سایر کشورها اعلام کردند که هدف آمریکا رسیدن به توافق به هر قمیمتی بود و بر همین اساس آمریکا این قانون را امضا نخواهد کرد.
سعید مهدیون اظهار داشت: بر اساس قانون به تصویب رسیده می بایست تمام کشورهای جهان حق حاکمیت دولت ها را در ارتباطات بین المللی مخابراتی به رسمیت شناخته و هیچ کشوری نمی تواند ارتباط بین الملل کشور دیگری را تحریم کند.
وی افزود: این قانون علاوه بر تصویب به صورت رای گیری، با تشویق ممتد حاضران در اجلاس مود تایید دوباره قرار گرفت.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA