برنامه های جدید دولت برای جلوگیری از تکانه های تورمی

 وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه جدید دولت با هدف جلوگیری از تکانه های تورمی برای ماه های پایانی سال خبر داد و گفت:‌ از آنجایی که افزایش قیمت ها همراهی زیادی با رشد نرخ ارز داشته باید از تکانه های ارزی در کشور جلوگیری شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، ˈ‌سید شمس الدین حسینیˈ‌ در خصوص گرانی و وضعیت اشتغال، اظهارداشت:‌ با توجه به اینکه به ماه های پایانی سال نزدیک می شویم باید سیاست های مدبرانه ای برای صرفه جویی اجرایی شود تا از رشد پایه پولی و در نتیجه آن افزایش تورم جلوگیری شود.
وی ادامه داد:‌ همچنین باید مانع از احتکار در بازارهای خاص شد و این امر مد نظر قرار گیرد.
حسینی، پرهیز از رسانه ای کردن تورم را از دیگر راهکارها برای مهار تورم در فصل پایانی سال عنوان کرد و افزود: ‌در ماه های اخیر میزان نظار ت ها به خصوص در بازار ارز قوی تر شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان آنکه موضوع نظارت با نوسانات متفاوت است‌، ‌گفت:‌ علاوه بر اینکه نظارت ها بر واردات ، صادرات و بازار ارز در ماه های گذشته بیشتر شده، قرار است در ماه های اخیر نیز افزایش یابد، ضمن آنکه مدیریت برخورد با احتکار نیز ارتقا یافته است.
وی ادامه داد: تحلیل مشترک و هم جهتی بین وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، بانک مرکزی و وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت ‌در ماه های گذشته برای وضعیت اقتصادی کشور انجام شده که اولویت شماره یک آن پیشگیری از تکانه های تورمی است.
وی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد اشتغال زایی با مسئولیت معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: تمام تلاش دولت افزایش تولید و اشتغال است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت:‌ در ماه های گذشته تکانه هایی درخصوص اقلام خاصی داشته ایم که ستاد تنطیم بازار که دبیرخانه آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت مستقر است، جلسات متعددی را در سطح معاونین برگزار کرده، ضمن آنکه هر دو یا یک هفته یکبار این جلسات با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود.
حسینی از بررسی تورم در بازار ها خبر داد و در مورد سیاست های دولت برای جلوگیری از رشد تورم، گفت: اگر تورم در ماه گذشته 26 درصد بوده و یا اینکه نرخ تورم در ماه آتی 27 درصد باشد با توجه به اینکه تورم دارای فرمول محاسباتی است، این امکان وجود دارد که افزایش قیمت نداشته باشیم اما با توجه به اینکه تورم نقطه به نقطه رشد یافته نرخ تورم نیز افزایش می یابد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA