اعطای تسهیلات تازه برای نوسازی بافت های فرسوده

 مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری از تسهیلات تازه برای نوسازی بافت های فرسوده خبر داد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، مجید کیان پور افزود: برای نوسازی زیر پنج واحد به معرفی فرد واجد شرایط نیازی نیست اما در نوسازی واحدهای بالای پنج واحد در مرحله سوم دریافت تسهیلات باید فرد واجد شرایط معرفی شود.
 مجید کیان‌پور گفت: 200 هزار واحد مسکونی برای واگذاری در این شرکت در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه وام ودیعه مسکن باید در وزارت اقتصاد تصویب تا برای سال جاری واگذار شود، تصریح کرد: ‌وام ودیعه مسکن صرفا برای تجمیع انجام می‌شود و سال گذشته دو هزار واحد مسکونی وام ودیعه مسکن به مبلغ 12 میلیون تومان دریافت کرده‌اند که 80 درصد این تعداد در تهران بود.

کیانپور افزود:‌ در شهر تهران سه هزار و 268 هکتار بافت فرسوده در مناطق شهری شناسایی شده‌ است که در صورت تصویب وزارت اقتصاد این وام می‌تواند به آن‌ها تعلق بگیرد.
وی گفت : برای نوسازی واحدهای غیرصنعتی 20 میلیون تومان، واحدهای نیمه صنعتی 22 میلیون تومان و بازسازی واحدهای صنعتی و فرآوری‌های نوین 25 میلیون تومان تسهیلات داده می‌شود.
کیان پور اعلام کرد: نرخ سود تسهیلات از خط اعتباری مهر برای تهران 9 درصد، مراکز استان‌ها 7 درصد و برای دیگر شهرستان‌ها 4 درصد است.
کیان‌پور گفت: در سال جهاد اقتصادی 42 هزار واحد واگذار شد و برنامه سال جاری نیز 120 هزار واحد است که تاکنون 81 هزار واحد آماده شده است و 39 هزار واحد دیگر نیز تا پایان سال بهره‌برداری می‌ شود و 38 هزار واحد باقیمانده تا پایان نیمه اول سال 92 واگذار خواهد شد.
کیان پور با بیان این‌ که در صورت تجمیع پلاک‌ها و رسیدن مساحت یک پلاک به 150 متر مربع، یک طبقه تراکم تشویقی داده می‌شود، گفت: با توجه به ارزش افزوده خوب بافت فرسوده پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال حداقل دو هزار هکتار از بافت فرسوده شهری نوسازی شود.
وی اظهار داشت: 62 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور داریم که برای 55 هزار هکتار طرح نوسازی تهیه و 35 هزار هکتار آن تصویب شده است و 17 هزار هکتار نیز برای نوسازی در سال آینده در دستور کار قرار دارد که باید طرح نوسازی آن تصویب شود.
کیان‌پور گفت: همچنین 48 طرح به ارزش 24 میلیارد تومان در سکونت‌گاه‌های غیررسمی در حال اجراست که تا پایان سال جاری انجام می‌شود.

تاکنون 44 هزار هکتار در 60 شهر بالای 150 هزار نفر سکونت‌گاه غیر رسمی شناسایی شده و در 18 شهر مرکز استان برنامه‌هایی برای توانمندسازی این مناطق و به حداقل رساندن معضلات در دست اجراست.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که سکونت‌گاه‌های غیررسمی پایتخت در شهر قدس و اسلامشهر کارشناسی شده است، گفت: سال گذشته 113 هزار پروانه در بافت‌های فرسوده صادر شده است که 75 هزار و 600 مورد آن برای دریافت تسهیلات به ما مراجعه کرده‌اند و 30 درصد آن‌ها نیز با آورده و منابع خود، نوسازی را انجام می‌دهند.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA