تعرفه های هزینه انتقال وسایل نقلیه به توقفگاه راهنمایی و رانندگی

 با تصویب دولت، نحوه انتقال و میزان تعرفه دریافتی انتقال اتومبیل به توقفگاه مقصد نیروی انتظامی یا راهنمایی و رانندگی تعیین و برای اجرا ابلاغ شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد اصل یکصدوسی و هشتم قانون اساسی و ماده(13) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی-مصوب 1389- تصویب کرد، نحوه انتقال و تعرفه حمل و نقل اتومبیل متخلف به توقفگاه مقصد نیروی انتظامی تعیین می شود.
بر اساس این مصوبه، در مواردی که طبق قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی انتقال وسیله نقلیه ضرورت داشته باشد، با استفاده از وسایل مطمئنه مذکور در بند (3) این تصویب نامه، وسیله نقلیه به نزدیکترین توقفگاه یا مقر انتظامی یا راهنمایی و رانندگی یا تعمیرگاه انتقال می یابد.
همچنین، هزینه های حمل و نقل و توقف وسیله نقلیه که طبق تعرفه های موضوع جداول (الف) و(ب) این بند توسط بخش خصوصی وصل می شود حسب مورد به عهده متخلف، مالک، متصرف یا قائم مقام قانونی آنان خواهد بود.

بر اساس این مصوبه، خودروهای ویژه حمل و جابجایی وسایل نقلیه موضوع این تصویب نامه باید مجهز به امکانات و تجهیزات ایمنی متناسب با نوع وسیله نقلیه حمل شونده باشد، به نحوی که به هنگام حمل، وسیله نقلیه حمل شونده از محل توقف تا توقفگاه بدون قرار داشتن و یا کشیده شدن چرخ ها بر روی زمین انتقال یابد.
همچنین، راهنمایی و رانندگی موظف است در صورت انتقال خودرو به توقفگاه یا مقر انتظامی یا راهنمایی و رانندگی یا تعمیرگاه، به نحوی مقتضی مراتب را از طریق سامانه (110) اطلاع رسانی کند.
بر این اساس، در اجرای ماده (11) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورتی که توقف وسایل نقلیه در توقفگاهها به موجب احکام یا دستورات مقامات قضایی یا امنیتی نباشد، مالک یا متصرف یا قائم مقام قانونی آنها موظفند ظرف یک ماه از تاریخ توقف و اطلاع نسبت به ترخیص و تعیین تکلیف وسیله نقلیه متوقف با پرداخت هزینه های متعلقه و ارائه برگ ترخیص از راهنمایی و رانندگی مربوط اقدام کند در غیر اینصورت، متصدیان حمل و نگهداری می توانند جهت تعیین تکلیف و وصول هزینه های مربوط به مراجع ذیصلاح مراجعه کنند.
همچنین، حمل و نقل وسیله نقلیه از محل توقف به توقفگاهها یا مقرهای انتظامی فقط با حضور و دستور مأموران راهنمایی و رانندگی، با تنظیم صورتجلسه در سه نسخه متضمن نوع، مشخصات ظاهری و تجهیزات جانبی، ثبت کیلومتر شمار و پلاک وسیله نقلیه حمل شونده، زمان، محل و نوع تخلف، نام راننده و مشخصات وسیله نقلیه حمل کننده و مؤسسه مربوط خواهد بود که یک نسخه در سوابق راهنمایی و رانندگی محل و دو نسخه دیگر مربوط به حمل کننده و مسئول توقفگاه است.
بر این اساس، در هنگام تحویل وسیله نقلیه به مالک یا قائم مقام قانونی وی تطبیق وسیله نقلیه با صورتجلسه تنظیم شده الزامی است و در صورت وجود اختلاف مؤسسه مربوط پاسخگو خواهد بود. راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی مسئول نظارت بر حسن اجرای این بند است.
همچنین، در کلیه موارد اگر قبل از حمل یا در حین حمل خودرو، مالک آن مراجعه و تقاضای تحویل خودرو را بکند، مأموران مکلفند ضمن صدور قبض جریمه، خودرو را مطابق صورتجلسه مربوط به وی تحویل دهند.
بر اساس این مصوبه، حمل و جابجایی وسایل نقلیه بدون دستور و حضور و نظارت مأموران راهنمایی و رانندگی به هر شکل ممنوع است.
این مصوبه از سوی محمد رضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA