توقف شماره گذاری خودروهای آلاینده از اول سال 92

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد از اول سال 92 شماره گذاری خوروهایی که بر اساس استاندارد یورو چهار تولید نشود، متوقف می شود.

 ˈعلی محمد شاعریˈ افزود: بر اساس طرح جامع کاهش آلودگی هوا که خودروسازان باید تولیدات خود را با استاندارد یورو 4 تولید کنند، تعدادی از خودروسازان به تعهدات خود در ساخت خودروهای استاندارد عمل کرده اند؛ اما ˈایران خودروˈ و ˈسایپاˈ به عنوان دو خودروساز عمده کشور از اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا عقب مانده و هنوز اقدامات موثری در این زمینه نکرده اند.

وی خاطرنشان کرد سازمان محیط زیست اخطارهای لازم را به خودروسازان داده است و بر اساس این اخطارها از ابتدای سال 92 نیروی انتظامی به استناد مصوبه هیات وزیران مورخ 16 اسفندماه 90 شماره گذاری خودروهای با استاندارد یورو 2 را متوقف خواهد کرد، بنابراین خودروسازان و تولید کنندگان موتورسیکلت و خودرو باید نسبت به ارتقای تولیدات خود برنامه ریزی کنند.

معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همچنین صنایع و تولید کنندگان موتورسیکلت ها تاکنون نسبت به تولید موتورسیکلت هایی با استاندارد یورو 3 نیز اقدام نکرده اند که باید با جدیت بیشتری نسبت به تولید این نوع موتورسیکلت ها تلاش کنند.

وی تاکید کرد وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با خودروسازان کم توجه به طرح آلودگی هوا برخورد کند؛ زیرا به رغم برگزاری جلسات متعدد با خودروسازان همچنان دو خودرو ساز اصلی کشور (ایران خودرو و سایپا) در ادای تعهدات خود کوتاهی می کنند.

وی اظهارداشت: ایران خودرو و سایپا فقط سه ماه فرصت دارند به تولید انبوه خودروهایی با استاندارد یورو 4 اقدام کنند. در غیر این صورت شماره گذاری خودروهای تولیدی آنها متوقف خواهد شد.

شاعری گفت: این خودروسازان نمونه های آزمایشی خودرو یورو 4 را تولید کردند و با موفقیت مورد آزمایش قرار دادند؛ اما هنوز نسبت به تولید انبوه آن اقدامی نکرده اند.

وی در ادامه به عملکرد مثبت وزارت نفت در تولید سوخت استاندارد اشاره کرد و افزود: مسئولان وزارت نفت قول مساعد داده اند که پالایشگاه امام خمینی (ره)، آبادان و لاوان تا دهه فجر امسال تولید سوخت با استاندارد یورو 4 را آغاز کند.

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آلودگی هوا در تهران گفت: بیش از 70 درصد علت آلودگی هوا در تهران منابع متحرک از جمله خودروها و موتورسیکلت ها هستند؛ بنابراین انطباق آنها با استانداردهای روز دنیا در کاهش آلودگی هوا و داشتن هوایی پاک بسیار مهم است. علاوه بر این وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در مورد ممانعت از فعالیت سه هزار واحد صنعتی آلاینده در اطراف شهرهای بزرگ اقدام کند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA