واردات 70 میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 70 میلیون دلار دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی از گمرک ترخیص شد.
به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دکتر مرضیه وحید دستجردی افزود:70میلیون دلار دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی را در گمرک داشتیم که با دستوری که گرفته شد و همکاری بانک مرکزی قبل از این که ترخیص آنها به ارز مبادله ای برسد در مدت یک هفته ترخیص شد.
وی اضافه کرد: در کمیته قیمت گذاری نماینده سازمان حمایت از مصرف کنندگان و رییس سازمان غذا و دارو حضور دارند و هیچ افزایش قیمتی بدون حضور این نمایندگان صورت نمی گیرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: علت افزایش قیمت برخی از داروها و ملزومات پزشکی به این دلیل است که ارز با نرخ مرجع در اختیار قرار نمی گیرد بنابراین کمیته قیمت گذاری موظف می شود که بر اساس این افزایش قیمت ها که رسمی است قیمت دارو و ملزومات را افزایش دهد.
دکتر وحید دستجردی افزود: همچنین به دلیل این که در بعضی از داروها موادی که استفاده چند گانه از جمله در صنعت دارد به کار برده می شود؛ امسال افزایش قیمت را در زمینه این موارد داشتیم یعنی نرخ این مواد را از ارز مرجع جدا و قیمت آنها را تبدیل به قیمت ارز آزاد کردیم بنابراین افزایشی را برای برخی از اقلام داشتیم.
وی اضافه کرد: در مجموع حدود975میلیون دلار ارز از ابتدای سال تا هفته گذشته برای ملزومات، تجهیزات و دارو تخصیص دادیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد:2500میلیون دلار اعتبار مورد نیاز ماست که از این اعتبار فقط 700 میلیون دلار برای دارو و حدود150میلیون دلار برای تجهیزات و ملزومات تخصیص داده شده است.
وی گفت: مسئولان بانک مرکزی تعهد داده اند که این اعتبارات را هر چه زودتر در اختیار شرکت ها قرار دهند تا هم فاصله زمانی از دست رفته شش ماهه اول سال پر شود هم تا پایان سال بتوانیم آنچه که مورد نیاز است وارد کنیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA