ساخت لکوموتیو در کشور بزودی بومی می شود

وزیر راه و شهرسازی با تاکید براینکه ساخت لکوموتیو در کشور بزودی بومی می شود، گفت: هم اکنون 55 درصد لکوموتیوهایی که در کشور تولید می شود ، ساخت داخل است و با تلاش های در دست انجام بزودی ساخت لکوموتیو در کشور به طور کامل بومی خواهد شد. 

ˈعلی نیکزادˈ تصریح کرد: پیش از این تمام لکوموتیوهای مورد نیاز ناوگان ریلی کشور از شرکت های خارجی بویژه زیمنس آلمان تامین می شد، اما با حرکتی که در شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی (مپنا) صورت گرفته، روند بومی سازی ساخت لکوموتیو در کشور بسرعت در حال انجام است.

وی با پیش بینی اینکه در کوتاهترین زمان ممکن کل دانش فنی ساخت لکوموتیو به کشور منتقل خواهد شد، اظهار داشت: باید به مرحله ای رسید تا ضمن تامین لکوموتیو و کشنده های مورد نیاز بخش ریلی کشور، بخشی از آنها را به سایر کشورها صادر کرد.

وزیر راه و شهرسازی سپس با بیان اینکه در دنیا امن ترین مدل حمل و نقل، مدل ریلی است، گفت: در کشور نیز هم قانونگذار و هم دولت به این مهم تاکید بسیار دارند به گونه ای که در بخش های نرم افزاری و سخت افزاری حمل و نقل ریلی ، کشور به دستاوردهای مهمی دست یافته است.

نیکزاد افزود: در بخش سخت افزار، پیش از دولت نهم تنها 11 هزار کیلومتر خط آهن در کشور وجود داشت، اما اکنون 12 هزار و 500 کیلومتر راه آهن در دست ساخت است.

وی اضافه کرد: در سال جاری برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، یک هزار کیلومتر خط آهن به بهره برداری خواهد رسید، رقمی که پیش از این بیش از 570 کیلومتر نبوده است.

وزیر راه و شهرسازی سپس به حوزه نرم افزاری توسعه راه آهن در کشور اشاره کرد و گفت: رشد تعداد واگن، لکوموتیوهای باری و مسافری و همچنین میزان جابه جایی بار و مسافر از طریق حمل و نقل ریلی، بیانگر رشد قابل توجه بخش ریلی کشور نسبت به سنوات گذشته است.

وی در عین حال تاکید کرد: این دستاوردها اگرچه نشان از حرکت و عزم دولت در توسعه و رشد بخش ریلی کشور دارد، اما برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده مبنی بر حمل 30 درصد بار و 18 درصد مسافر از طریق ناوگان ریلی کشور، نیازمند تلاش ها و حمایت های بسیاری در این بخش هستیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA