اتصال 44 هزار مدرسه به شبكه ملی اطلاعات

 تا كنون،‌44 هزار مدرسه به شبكه ملی اطلاعات متصل شده اند كه از این تعداد 15 هزار مدرسه با پهنای باند 2 مگابایت برثانیه به شبكه متصل هستند.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران،‌مهندس علی حكیم جوادی در نشست خبری خود كه به مناسبت سالگرد تاسیس سازمان فناوری اطلاعات برگزار شد،‌ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: تا كنون المان های مختلف شبكه ملی اطلاعات طراحی شده و در حال پیاده سازی است.

وی افزود: جداسازی اینترنت از اینترانت و مدیریت IP آدرس ها از دیگر اقدام های صورت گرفته در این حوزه محسوب می شود كه در حال پیاده سازی است كه امیدواریم به تا پایان سال جاری به طور كامل عملیاتی شود.

وی خاطر نشان كرد: از سوی دیگر و بر اساس برنامه زمانبندی تعیین شده در برنامه پنجم توسعه،‌تا پایان سال جاری،‌دستگاه های اجرایی به این شبكه متصل خواهند شده و بر همین اساس،‌تا كنون 47 هزار دستگاه دولتی به شبكه ملی اطلاعات متصل شده اند.

معاون وزیر ارتباطات از پیاده سازی شبکه ملی اینترنت برای 15 درصد کاربران خانگی تا پایان امسال خبر داد و گفت: به لحاظ اجرایی مشکلاتی در پیاده سازی شبکه ملی برای کاربران خانگی وجود ندارد و پیش بینی می شود تا پایان برنامه پنجم توسعه 60 درصد کاربران خانگی بتوانند از شبکه ملی اطلاعات استفاده کنند.

وی ادامه داد: پیاده سازی شبكه های اختصاصی از دیگر برنامه های شبكه ملی اطلاعات است كه امیدواریم تا پایان ماه جاری فاز نخست شبكه ملی سلامت در بیش از 10 هزار نقطه و شبكه امور مالیاتی به بهره برداری برسد.

علی حكیم جوادی با اشاره به دستاوردهای دو سال گذشته در سازمان فناوری اطلاعات تصریح كرد: تدوین طرح جامع IT در 14 محور و 23 راهبرد از جمله دستاوردهای دو سال گذشته محسوب می شود.

وی تاكید كرد: امضاء بیش از 95 تفاهم نامه با بخش های مختلف از جمله دانشگاه،‌مراكز علمی و آموزشی و دستگاه های مختلف از دیگر اقدام های اجرا شده در این حوزه طی این مدت است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: همچنین در حوزه افتا نیز دستاوردهای ارزشمندی كسب شده و مرکز «ماهر» در چند رویداد رایانه‌ای بسیار سریع‌تر از برندهای معروف امنیتی دنیا عمل کرد.

وی درخصوص تلاش های صورت گرفته در حوزه گسترش همكاری با بخش خصوصی گفت: در این خصوص دو آیین نامه تدوین شده كه از آن جمله می توان به آیین نامه بند الف ماده 36 و آیین نامه گسترش كاربرد های فاوا اشاره كرد كه پس از طی مراحل قانونی ابلااغ خواهد شد.

وی افزود: از سوی دیگر تا كنون چندین نشست با شركت های توانمند داخلی برگزار شده تا زمینه لازم به منظور برطرف شدن دغدغه های دولت به كمك بخش خصوصی فراهم شود.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه به لحاظ امنیتی و فنی باید به دنبال جایگزین های مناسب برای جی میل و یاهو درکشور باشیم، اظهار داشت: به زودی ایمیل های جدیدتری خواهیم داشت و پروانه هایی را برای ارائه دهندگان و فراهم کنندگان خدمات پست الکترنیک و موتور جستجو صادر خواهیم کرد که در این راستا از حداکثر ظرفیت ها و توان تولیدات داخلی و بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد.

وی از ارائه سرویس ایمیل بومی به دانشگاه ها و مدارس خبر داد و خاطرنشان كرد: بر این اساس ایمیل های داخلی در اختیار دانش آموزان، معلمان و دانشگاهیان قرار خواهد گرفت.

علی حكیم جوادی با تاکید بر اینکه گوگل باید وارد مذاکره با ایران شود و بسیاری از مسائل را رعایت کند، تصریح کرد: ما بارها برای مذاکره با گوگل اقدام کرده ایم تا این شرکت بتواند دغدغه های موجود را دراین زمینه حل کند اما نوع برخورد گوگل با ایران بسیار متفاوت است.

وی درباره مشکلات فنی موجود که باعث قطع سرویس جی میل شده است تاکید کرد: مشکلی در وزارت ارتباطات برای سرویس دادن در این زمینه وجود ندارد و مذاکراتی صورت گرفته که به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب كه رسانه ها می توانند هدایت كننده مسیر رشد و توسعه ICT باشند، تصریح کرد: امیدواریم رسانه‌های تخصصی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ظرف 2 سال آینده، به جایی برسند که تقش تصمیم‌سازی در کشور داشته باشند و تحلیل‌هایشان یکی از منابع قطعی ما دولتی‌ها باشد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA