اجرای طرح پزشک خانواده تا خرداد ۹۲ در کل کشور

رییس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده در وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت قصد دارد تا خرداد 92 برنامه پزشک خانواده را در کل شهرهای کشور اجرا کند اما مصوبه دولت تا فروردین 93 برای اجرای این برنامه فرصت داده است و مصوبه مجلس نیز اجرای این برنامه تا پایان برنامه توسعه پنجم است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس ،محمد شریعتی در ادامه افزود: با اقدامات وزارت بهداشت تاکنون اجرای برنامه ملی پزشک خانواده که تحول اساسی در ساختار نظام سلامت کشور است در 4 استان تهران، مازندران، سیستان و بلوجستان و فارس آغاز شده است و 17 استان دیگر برای اجرای این برنامه اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی ادامه داد: از این پس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده برای تأیید شروع برنامه پزشک خانواده در استانها سختگیری بیشتری می‌کند و هر استان باید برای شروع رسمی این برنامه، یک چک لیست حاوی 50 آ‌یتم را پر کند و در صورتی که حداقل 98 درصد آیتم های این چک لیست آ‌مادگی استان را نشان دهد، ستاد اجرایی افتتاح رسمی برنامه توسط وزرا را تأیید می‌کند.

شریعتی گفت: از میان 17 استانی که اکنون برای افتتاح رسمی برنامه پزشک خانواده اعلام آمادگی کرده‌اند دو استان جلوتر هستند که یکی از آنها استان هرمزگان است و احتمالاً یکی از استانهایی که در آینده نزدیک افتتاح رسمی اجرای این برنامه را خواهد داشت این استان است.

رئیس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده ادامه داد: ما فعلاً در دوران گذار از نظام سلامت سنتی کشور به نظام مدرن پزشک خانواده هستیم، تلاش وزارت بهداشت این است که تا جای ممکن این دوران گذار کوتاهتر باشد، یکی از علل این لزوم کوتاه شدن این دوران این است که اگر این برنامه در یک استان اجرا شود و در استان یا شهرستان دیگر اجرا نشود با توجه به مهاجرتها و مسافرتها، ممکن است مردم در دریافت خدمات سلامت دچار دوگانگی و سردگمی بشوند که این مسئله برای وزارت بهداشت مطلوب نیست.

وی افزود: برنامه وزارت بهداشت این است که تا خرداد 93 همه استانهای کشور برنامه پزشک خانواده را اجرا کرده باشند، البته مصوبه دولت تا فروردین 93 برای اجرای این برنامه به وزارت بهداشت فرصت داده است و مصوبه مجلس نیز برای اجرای کامل این برنامه تا پایان برنامه توسعه پنجم (یعنی تا سال 95 ) به وزارت بهداشت فرصت داده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA