انتشار فیلم موهن علیه پیامبر اسلام (ص) در تضاد کامل با حق آزادی بیان است

معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه گفت: انتشار فیلم موهن علیه پیامبر اسلام (ص) در تضاد کامل با اصول و قواعد بین المللی حق آزادی بیان است.

به گزارش ایرنا از وزارت امور خارجه، ˈحسن قشقاویˈ در جمع طلاب سیاسی حوزه های علمیه سراسر کشور افزود: قطعنامه هایی که از سال 1999 تاکنون در شورای حقوق بشر پیرامون ˈتوهین به ادیانˈ و همچنین قطعنامه های مشابهی که در کمیته سوم از سال 2006 میلادی تا امروز به تصویب رسیده است، عموما موضوع منع اهانت به ادیان را در قالب مباحث مربوط به ˈتبعیض نژادی و بیگانه ستیزیˈ مورد بررسی قرار داده اند.

وی اضافه کرد:‌ موضوع آزادی بیان در قطعنامه ˈتوهین به ادیانˈ که از سوی سازمان همکاری اسلامی در آخرین اجلاس کمیته سوم مجمع عمومی ارائه شد، در خلال دو بند 10 و 26 مورد اشاره قرار گرفت.

این مقام وزارت امور خارجه ادامه داد: در بند 10 قطعنامه آمده است هر فرد حق دارد از آزادی بیان برخوردار باشد اما اعمال این حق باید همراه با رعایت وظایف و مسئولیت هایی اعمال شود و ممکن است بر این اساس، حق مزبور طبق قانون محدود شود.

معاون وزیر امور خارجه گفت: در بند 2 ماده 19 میثاق حقوق سیاسی - مدنی نیز آمده است اعمال آزادی بیان باید بنا به ضرورت های ذیل تابع محدودیت های معینی قرار گیرد که این محدویت ها عبارتند از احترام به حقوق و حیثیت دیگران، حفظ امنیت ملی یا نظم و حفظ سلامت و اخلاق عمومی.

قشقاوی درباره خشونت های فیزیکی ناشی از اعتراض به انتشار فیلم موهن در مقابل سفارتخانه های غربی اظهار داشت: هیچ انسان عاقلی به استقبال خشونت فیزیکی به ویژه منجر به مرگ یک انسان نمی رود ولی باید توجه داشت که این خشونت های فیزیکی، نتیجه طبیعی خشونت های روانی ناشی از اقدامات توهین کنندگان به مقدسات دینی است.

معاون وزیر امور خارجه در عین حال افزود: نمی توان سخن از ضرورت توقف خشونت های فیزیکی قبل از توقف خشونت های روانی ناشی از پخش چنین فیلم هایی کرد.

به دنبال ساخت و انتشار فیلمی موهن علیه پیامبر اسلام (ص) در آمریکا، موج گسترده ای از اعتراض ها و راهپیمایی های ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی جهان اسلام را فرا گرفته است.

در پی این اهانت نفرت انگیز دشمنان اسلام به ساحت نورانی پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله و سلم، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به ملت ایران و امت بزرگ اسلام، پشت صحنه این حرکت شرارت بار را سیاست های خصمانه صهیونیسم، آمریکا و دیگر سران استکبار جهانی خواندند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تشریح دلایل کینه ورزی صهیونیست ها نسبت به اسلام و قرآن، تاکید کردند: سیاستمداران آمریکا اگر در ادعای دخالت نداشتن خود صادقند باید عاملان این جنایت شنیع و پشتیبانان مالی آن را که دل ملت های مسلمان را به درد آورده اند، به مجازات متناسب با این جرم بزرگ برسانند.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA