افزایش ذخایر 21 درصدی طلا و ارز كشور

ˈمحمود بهمنیˈ در بیست و سومین همایش بانکداری اسلامی افزود: طی 4 تا 5 سال گذشته، تلاش شده ذخایر کشور رشد یابد زیرا فکر می کنیم تحریم ها ادامه دار شود.
وی گفت: با توجه به نامگذاری سالجاری، بانک مرکزی دستورالعمل و سیاست های اعتباری را تدوین و ابلاغ کرده که بر اساس آن، 37 درصد تسهیلات به بخش صنعت و معدن، 25 درصد برای تولید مسکن، 20 درصد تولید بخش کشاورزی، 10 درصد خدمات و بازرگانی و 8 درصد به صادرات تعلق می گیرد.

وی ادامه داد: تسهیلات بخش صنعت از 20.9 درصد پایان سال 90 در سه ماهه امسال به 31.2درصد افزایش یافته است.

به گفته بهمنی، تسهیلات اعطایی ریالی و ارزی به 3 هزار و 916 هزار میلیارد ریال رسیده است.

وی با بیان آنکه منابع سیستم بانکی بعد ار کسر ذخایر قانونی 3 هزار و 729 هزارمیلیارد ریال است، اظهار داشت: سیستم بانکی بیش از توان و امکاناتش تسهیلات ارایه کرده است.

رییس کل بانک مرکزی نسبت به افزایش نقدینگی در کشور هشدار داد و گفت: نقدینگی در پایان تیرماه، 10 درصد نسبت به پایان سال گذشته افزایش یافته در حالی که این رقم، در مدت مشابه سال قبل، تنها 3 درصد بوده بر همین اساس، این امر منجر به افزایش تورم می شود.

وی توصیه کرد: برای رفع این مشکل بانکها حسابهای جاری خود را کنترل، دارایی های مازاد را کاهش و سهام شرکت ها را به فروش برسانند تا بتوانند بدهی خود را به بانک مرکزی تسویه کنند.

بهمنی با بیان آنکه برای کاهش میزان نقدینگی در سال گذشته، نرخ سود بانکی را به 20 درصد افزایش داده ایم، گفت: باید برای جلوگیری از این مشکل ، در سالجاری اقدامات لازم را از هم اکنون انجام دهیم. 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA