فعال سازی سامانه ثبت‌نام شهروندان در برنامه پزشک خانواده

معاون فنی مرکز توسعه شبکه و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت از فعال شدن سامانه ثبت نام از مردم در برنامه پزشک خانواده خبر داد و بر لزوم ثبت صحیح اطلاعات هویتی و شماره تلفن‌های همراه مردم در این سامانه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، سید رضا مظهری با اعلام باز شدن سایت www.1590.ir برای ثبت‌نام مردم و انتخاب پزشک خانواده، گفت: اقدام سرپرست خانوار برای ثبت‌نام در برنامه پزشک خانواده و انتخاب پزشک مربوطه کافی است و لزومی ندارد تک‌ تک اعضای خانوار برای ثبت‌نام در این برنامه اقدام کنند.

وی افزود: سرپرست خانوار می‌تواند پس از کامل کردن ثبت نام خود در سایت www.1590.ir، با باز کردن صفحات مربوطه در این سامانه، نسبت به ثبت دیگر اعضای خانوار و همچنین انتخاب پزشک خانواده اقدام کند.

ترجیحا اعضای یک خانواده مشترکا یک پزشک را به عنوان پزشک خانواده خود انتخاب کنند

معاون فنی مرکز مدیریت توسعه شبکه وزارت بهداشت ادامه داد: هر چند آزادی عمل برای انتخاب پزشک خانواده توسط تک‌ تک اعضای خانوار وجود دارد، اما از آنجا که هدف از اجرای این برنامه آن است که یک پزشک برای تمام اعضای خانواده باشد و همچنین با توجه به ارتباط و تاثیر خانواده در بیماری‌های یکدیگر، توصیه می‌شود تمام اعضای خانواده به صورت مشترک یک پزشک را به عنوان پزشک خانواده خود انتخاب کنند.

مردم نزدیک‌ترین مطب به محل سکونت خود را به عنوان پزشک خانواده انتخاب کنند

به گفته وی، پس از تعیین محل سکونت توسط سرپرست خانوار در سایت مربوطه، صفحه مربوط به پزشکان خانواده آن شهر باز شده و در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در این زمینه نیز توصیه می‌شود افراد نزدیک‌ترین مطب به محل سکونت را به عنوان پزشک خانواده خود انتخاب کنند.

درخواست 1157 پزشک برای شرکت در برنامه پزشک خانواده تهران؛ تاکنون

مظهری با بیان اینکه تعداد زیادی از پزشکان درخواست شرکت در برنامه پزشک خانواده تهران را داشته‌اند، افزود: تا این لحظه هزار و 157 پزشک برای شرکت در برنامه پزشک خانواده در تهران ثبت‌نام کرده‌اند. از آنجا که ممکن است تمام این پزشکان واجد صلاحیت برای پزشک خانواده نباشند، کنترل‌های مربوطه از سوی سوپروایزرهای دانشگاهی هر شهرستان صورت می‌گیرد و پس از تایید مدارک، با پزشک مربوطه قرارداد منعقد می‌شود و نام آن پزشک در سامانه لینک می‌شود. بر این اساس لیست اسامی پزشکان خانواده در سایت www.1590.ir در هر شهرستان و از جمله تهران همچنان در حال اضافه شدن است. به این ترتیب اگر نام پزشک مورد نظر یک فرد در سامانه www.1590.ir وجود نداشت، آن فرد می‌تواند ثبت نام خود را انجام داده و برای انتخاب پزشک خانواده خود تا زمان اضافه شدن نام پزشک مورد نظر به سامانه منتظر بماند.

معاون فنی مرکز مدیریت توسعه شبکه وزارت بهداشت گفت: برای ثبت‌نام در برنامه پزشک خانواده لزومی ندارد افراد حتما به سایت www.1590.ir مراجعه کنند. برای ثبت‌نام مردم در این برنامه سه فرمت در نظر گرفته شده است؛ ابتدا آنکه پرسنل وزارت بهداشت به درب منازل مراجعه کرده و سرشماری انجام می‌دهند و مردم می‌توانند از لیست اسامی پزشکانی که همراه پرسنل وزارت بهداشت است، یک نفر را به عنوان پزشک خانواده خود انتخاب کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام در برنامه پزشک خانواده

وی افزود: روش دیگر آن است که فرد می‌تواند به صورت حضوری به مطب پزشک خانواده که با نصب تابلو در محل آن مطب مشخص می‌شود، مراجعه کرده و برای ثبت‌نام اقدام کند. در این زمینه همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی و همچنین مدرکی نظیر قبض آب، برق، گاز یا تلفن به منظور احرازهویت محل سکونت فرد لازم است.

مظهری ادامه داد: با مراجعه به سایت www.1590.ir نیز افراد می‌توانند برای ثبت‌نام در برنامه پزشک خانواده اقدام کنند. پس از ثبت‌نام در برنامه پزشک خانواده، کد رهگیری به سرپرست خانوار ارائه می‌شود. در این مرحله نیز مدارک افراد ثبت‌نام شده در برنامه پزشک خانواده توسط مرکز مجری پزشک خانواده کنترل می‌شود و با تایید مدارک توسط پزشک خانواده مسوول، پرونده مربوطه برای افراد شکل می‌گیرد و در مرحله بعدی ویزیت پایه آغاز می‌شود.

ارتباط پزشکان خانواده با افراد تحت پوشش خود از طریق سیستم پیام کوتاه و کارتابل الکترونیکی اختصاصی هر خانوار

مظهری گفت: در سامانه www.1590.ir کارتابلی به صورت اختصاصی برای هر خانوار در نظر گرفته می‌شود که افراد می‌توانند از این طریق با پزشک خانواده خود در ارتباط باشند، پیام‌ها، پرسش‌ها و شکایات احتمالی خود را به سوپروایزرهای شهرستانی و ملی انتقال داده و پاسخ لازم را نیز دریافت کنند. پزشک خانواده نیز به صورت موردی اگر کاری با افراد تحت پوشش خود داشته باشد، می‌تواند از این طریق با آنها ارتباط برقرار کند. در مجموع علاوه بر راه‌اندازی سیستم پیام‌ کوتاه و انتقال اطلاعات از این طریق، افراد می‌توانند از طریق کارتابل الکترونیکی نیز اطلاعات لازم را دریافت کنند. به محض آنکه ثبت‌نام افراد در برنامه پزشک خانواده قطعی شود، کارتابل الکترونیکی اختصاصی آن خانوار نیز فعال می‌شود.

تاکید وزارت بهداشت بر ثبت صحیح اطلاعات هویتی و شماره تلفن‌های همراه در سامانه پزشک خانواده

معاون فنی مرکز توسعه شبکه و ارتقای سلامت وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: از آنجا که در برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع اطلاع‌رسانی از طریق پیام‌ کوتاه انجام می‌شود و این اطلاع‌رسانی می‌تواند متناسب با بیماری فرد جنبه‌های آموزشی نیز داشته باشد، درخواست‌مان آن است که افراد اطلاعات خود را به صورت کامل و صحیح در سامانه وارد کنند و شماره‌ تلفن‌های همراه خود را نیز از طریق سامانه در اختیار ما قرار دهند. همچنین از آنجا که وظایف تیم سلامت بر اساس سن جمعیت تحت پوشش تعیین می‌شود، لازم است افراد تاریخ تولد خود را نیز به صورت صحیح در سامانه اعلام کنند تا بتوانند از آخرین اقدامات و تغییرات باخبر شوند.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA