ایجاد140هزار کیلومتر شبکه فیبر نوری در بخش زیرساخت های ارتباطی

 از زمان روی کارآمدن دولت نهم و دهم، می‌توان به موارد متعددی از سیاست های موفقیت آمیز دولت در حوزه های گوناگون اشاره کرد که همراه با تغییراتی مثبت، زمینه‌های مساعد برای برداشتن خیز رو به جلودر آینده را نوید می‌ دهد.

دولت نهم و دهم به مردم‌داری و مردم‌باوری که مورد تأکید همیشگی مقام معظم رهبری بوده است ، باوری عمیق داشته و به درستی یکی از خصوصیات و ویژگی های خود را «مردم داری و مردم‌باوری» قرار داده است و با تکیه بر عدالت طلبی از نظریه پردازی و شعارها عبور و وارد مرحله اجرایی شده است.
در هفته دولت 1391، در راستای اطلاع رسانی شفاف از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در دستگاه های اجرایی، پایگاه اطلاع رسانی دولت در سلسله گزارش هایی به انعکاس فشرده و چکیده اهم خدمات و دستاوردهای وزارتخانه ها و سازمان ها در قالب فرصت خدمت ماندگار در طول دولتهای نهم و دهم می پردازد اما به طور یقین جمع آوری و انعکاس کامل عملکرد و خدمات دولت که در این مدت به اذعان بسیاری از افراد و حتی منتقدان تلاشی بی وقفه و بی نظیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون داشته، کاری سخت است که مجالی طولانی می طلبد.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله دستگاه‌های اجرایی است که با اولویت‌بندی وظایف و تکالیف خود و در راستای تحقق خدمت‌رسانی بیشتر بویژه در مناطق محروم، توانسته است شاخص‌های کمی و کیفی خود را به شکل چشمگیری ارتقا بخشد.بنابراین اهم اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت نهم و دهم به شرح ذیل است:
بر اساس گزارش عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اهداف برنامه پنجم توسعه در بخش ارتباطات، در شکل گسترده و فراگیر محقق شده، به گونه ای که خوشبختانه امروز ،تعداد تلفن ثابت دایر از 3/20 میلیون شماره در سال 84 به 37/26 میلیون شماره در سال 91 افزایش پیدا کرده است.
همچنین،  باتوسعه خطوط تلفن  ضریب نفوذ تلفن ثابت، به صددرصد افزایش یافته وبه ازای هرخانواده ایرانی یک خط تلفن ثابت دایر شده است.
بر اساس این گزارش، تعداد مشترکین تلفن همراه در طی هفت سال اخیر از 5/8 میلیون نفر به 70 میلیون نفر افزایش یافته و همچنین، ضریب نفوذ مشترکین همراه از 12 درصد به رشد 92 درصدی در سال جاری رسیده است به طوری که از نظر پوشش تلفن‌های همراه در تمام کشور، قطعی‌های سرویس‌های مختلف و اینکه آیا کیفیت این خدمات در حد تعریف شده است یا خیر، کنترل‌های دائمی صورت می‌گیرد و خوشبختانه ایران جزو حوزه‌هایی هست که مردم کمترین شکایت را دارند. 
بر این اساس، سطح پوشش موبایل در جاده‌های اصلی کشور از یازده هزار کیلومتر در سال 84 به 61 هزار کیلومتر در سال 91 افزایش یافته و به رشد 5/5 برابری رسیده است.
بر این اساس و با توجه به اهمیت بالایی که دولت خدمتگزار به رونق و آبادانی روستاها قایل است در بخش ارتباطات این مهم محقق شده است به طوری که روستاهای دارای ارتباط از حدود 48 هزار روستا در سال 84 به 52 هزار روستا در سال جاری افزایش یافته است.

بر اساس گزارش عملکرد دولت در بخش ارتباطات، تعداد کاربران اینترنت از 6/7 به 6/32 میلیون نفر و ضریب نفوذ کاربران اینترنت از حدود 11 به 43 درصد افزایش پیدا کرده است.همچنین، تعداد پروانه های صادره به بخش غیردولتی در سال جاری به مرز 24 هزار فقره رسیده است و همچنین تعداد کانال های انتقال از 1 میلیون در سال 84 به 11/5میلیون کانال در سال 90 افزایش پیدا کرده است.
دولت در راستای گسترش و رونق بخش ارتباطی کشور در روستاها و شهرهای مختلف کشور افزایش دفاتر ارتباطات و فناوری را در دستور کار قرار داد به طوری که تعداد دفاتر ارتباطات و فناوری شهری از 360 واحد در سال 84 به قریب 5 هزار واحد در سال 90 ارتقاء یافته  و رشد چشمگیری در این بخش را شاهد هستیم علاوه بر آن در بخش روستایی نیز تعداد دفاتر روستایی از 1260 واحد به 9700 واحد رسیده است که این امر نشان از توجه ویژه دولت به این بخش دارد.
بر اساس این گزارش، دولت 13 هزار میلیارد تومان  در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات سرمایه گذاری کرده  است، و این رقم بیش از 8 برابر تمامی سال های پیش از دولت نهم بوده است.

در اوایل دولت نهم ظرفیت پهنای باند بین‌الملل حدود 7/1 گیگابایت بر ثانیه بود، که در حال حاضر این روند تا 37 برابر افزایش پیدا کرده و طبیعی است که اگر تقاضای بیش‌تری هم وجود داشته باشد، همچنان قابلیت افزایش را دارد. 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA