تاكید رهبر معظم انقلاب بر گسترش فرهنگ مجاهدت در دانشگاه ها

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در دیدار صدها نفر از اساتید، محققان و پژوهشگران دانشگاهها، جهان را در حال گذر و تحول به سمت یك «ساختار و هندسه جدید سیاسی، اقتصادی و اجتماعی» خواندند و تأكید كردند: نخبگان كشور از جمله دانشگاهیان می توانند با عمل به وظایف بسیار مهم خود در این برهه بسیار حساس تاریخی، به ارتقای جایگاه ایران در ساختار جدید جهان،‌ كمك تعیین كننده ای كنند.

حضرت آیت الله خامنه ای اوضاع در حال گذر جهان را از لحاظ ظاهری با مرحله تحولات پس از جنگ جهانی اول و دوران پیدایش استعمار اروپا قابل مقایسه دانستند اما تأكید كردند: جهت گیری تغییرات آتی جهان برخلاف دورانهای یاد شده، در جهت تبادل قدرت و توانایی های عمومی بخشی از ملتهای جهان با بخشهای دیگر است.

ایشان،‌در تبیین نشانه ها و شواهد بروز تحولات و تغییرات عمیق جهانی به بیداری اسلامی اشاره كردند و افزودند: احساس هویت و بیداری متكی بر اسلام در میان ملتهای مختلف اسلامی، نشانه بی سابقه ای است كه از عمق تحول در ساخت و هندسه آتی جهان، خبر می دهد.
رهبر انقلاب شكست غرب به رهبری امریكا در تسلط بر منطقه غرب آسیا را نشانه دیگری از «دوران تحول كنونی» برشمردند و افزودند: خیز ناموفق امریكا برای تسلط بر این منطقه مهم و حساس كه در قضیه عراق و افغانستان آشكار شد از دیگر نشانه های تغییرات عمیقی است كه جهان با آن روبروست.
 حوادث جاری در اروپا و آینده مبهم كشورهای قدرتمند این قاره از دیگر شواهدی بود كه رهبر انقلاب برای اثبات حركت جهان كنونی به سمت یك ساختار جدید، به آن استناد كردند.
ایشان افزودند اوضاع كنونی اروپا كه سرانجام آن را به زمین خواهد زد، ناشی از خطاهای تاكتیكی یا راهبردی نیست بلكه ناشی از خطای بنیانی در جهان بینی است.
حضرت آیت الله خامنه ای افول وجهه امریكا در جهان را چهارمین نشانه ای دانستند كه اثبات می كند جهان، در حال گذر به یك وضع جدید است.
ایشان خاطرنشان كردند: امریكا به عنوان قدرت اول ثروت و علم و فناوری نظامی و غیرنظامی، چندین دهه در میان ملتها دارای وجهه عمومی بسیار خوبی بود اما این كشور امروز نه تنها هیچ وجهه ای ندارد بلكه در افكار عمومی جهان به سمبل زورگویی، ظلم، دخالت در امور ملتها و جنگ افروزی تبدیل شده است.
رهبر انقلاب پس از تشریح نشانه های بروز تحولات عمیق در ساختار و هندسه جهان آتی،‌به تبیین این واقعیت پرداختند كه كشور و ملت ایران در این دوران گذر از جایگاه مهم و حساسی برخوردارند كه درك آن، وظایف سنگینی را متوجه ملت، نخبگان و مسئولان می كند.
حضرت آیت الله خامنه ای بیداری نشأت گرفته از انقلاب اسلامی و استواری و استحكام بی نظیر شالوده نظام بر مبنای اعتقاد،‌ایمان، عقل و عاطفه را از جمله دلایل جایگاه ویژه ایران در تحولات كنونی جهان خواندند.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA