دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با نخبگان

حدود هزار نخبه و فعال دانشجویی، عصر دیروز در دیداری صمیمانه و صریح با رهبر معظم انقلاب اسلامی حدود سه و نیم ساعت با ایشان به گفتگو و تبادل نظر درباره مسائل مختلف دانشگاهی، علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پرداختند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با اشاره به مطالبی كه نمایندگان دانشجویان در این دیدار مطرح كردند، آنها را بسیار خوب و منعكس كننده فضای دانشجویی خواندند و تأكید كردند: برخی از این مطالب، راهگشا و برخی هم حاوی نكات مفیدی بودند كه مسئولین مربوطه باید به آنها توجه جدی كنند.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس به برخی نكات مطرح شده از جانب دانشجویان، اشاره كردند.
«لزوم شرح صدر سیاسی در میان دانشجویان» یكی از این نكات بود كه رهبر انقلاب اسلامی درخصوص آن گفتند: در پایبندی دقیق به اصول و ارزشها و در عین حال رعایت شرح صدر با افراد غیر همفكر در زمینه های مختلف از جمله مسائل سیاسی، هیچ منافاتی وجود ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص موضوع «حضور نیافتن مسئولان در دانشگاهها» كه از جانب دانشجویان مطرح شده بود، خاطرنشان كردند: این اشكال كاملاً وارد است و مسئولان اعم از رؤسای سه قوه، مسئولان میانی، رئیس سازمان صدا و سیما، و فرماندهان سپاه و نیروهای مسلح باید در دانشگاهها حضور یابند و ضمن شنیدن سخنان دانشجویان، سخنان و استدلال های خود را نیز بیان كنند كه در این صورت، بسیاری از ابهامات و سؤال های نسل جوان برطرف خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب مطرح شده درخصوص برخی برخوردهای قضایی با تشكل ها، سایت ها و وبلاگ های دانشجویی افزودند: البته قوه قضاییه در این خصوص، استدلالهایی دارد كه اگر مطرح شود احتمالاً برخی ابهامات برطرف خواهند شد اما عقیده من هم این است كه نباید در قبال اظهار نظر تند یك جوان دانشجو، برخورد تند شود.
ایشان درخصوص نگاه اقتصادی عدالت محور و دیدگاه اسلام درباره سرمایه داری كه از جانب یكی از دانشجویان مطرح شد، خاطرنشان كردند: نگاه اقتصادی در كشور باید عدالت محور باشد و این موضوع منافاتی با سیاستهای اصل 44 ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر سیاستهای اصل 44، آنگونه كه تبیین شد، اجرا شود، قطعاً به سرمایه داری مذموم و محور شدن سرمایه داری در تصمیمات كلان كشور منتهی نخواهد شد.
ایشان افزودند: مشكلات و فشارهای روزافزون اقتصادی كنونی در غرب و اروپا ناشی از ذات نظام سرمایه داری، یعنی سرمایه سالاری است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه باید مراقب بود تا نگاه سوسیالیستی بر تفكرات اقتصادی غلبه پیدا نكند، خاطرنشان كردند: اگر سیاستهای اصل 44، در همان چارچوبی كه تبیین شد، اجرا شود، قطعاً مكمل اقتصاد عدالت محور خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه ای، اقتصاد مقاومتی را متفاوت از اقتصاد تهاجمی دانستند و با اشاره به صحبتهای یكی ازدانشجویان درخصوص اقتصاد تهاجمی افزودند: اگر در این زمینه، یك تبیین دقیق دانشگاهی ارائه شود، شاید بتواند به عنوان تكمیل كننده اقتصاد مقاومتی مورد استفاده قرار گیرد.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA