تحریم های یكجانبه اروپا تاثیر سازنده ای بر مذاكرات ایران و 1+5 ندارد

 سخنگوی وزارت امور خارجه تصویب تحریم های یكجانبه اتحادیه اروپا درباره خرید نفت از ایران را اقدامی غیر منطقی و غیرقانونی توصیف كرد و گفت: این اقدام تاثیر مثبت و سازنده ای در روابط موجود ما با كشورهای اروپایی و همچنین مذاكرات ایران و گروه 1+5 ندارد.

به گزارش'رامین مهمانپرست' در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی  درباره ادامه روند فشار و مذاكره از سوی اتحادیه اروپا با تصویب تحریم های یكجانبه نفتی علیه ایران و تاثیر آن بر مذاكرات كارشناسی استانبول، افزود: برای دستیابی به نتایج قابل قبول باید فضای همكاری و رویكرد مثبت در دستور كار قرار گیرد.
دستیار ویژه وزیر امور خارجه با بیان اینكه تحریم های یكجانبه قطعا كمكی به مذاكرات ایران و گروه 1+5 نخواهد كرد، تصریح كرد: تحریم های یكجانبه، فضا را به سمت عدم دستیابی به نتایج قابل قبول خواهد برد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در مورد تطبیق بازار جهانی نفت با تحریم های یكجانبه علیه ایران و سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره عكس العمل تهران نسبت به این تحریم ها گفت: ادبیات دكتر جلیلی این گونه نبود ولی اقداماتی كه بر خلاف توافقات قبلی ما و گروه 1+5 انجام شده است، قطعا در رسیدن به یك نتیجه قابل قبول تاثیری منفی خواهد گذاشت و دو طرف در یك چارچوب همكاری به نتیجه خواهند رسید.
وی تحریم های یكجانبه را تلاشی تبلیغاتی در جهت تغییر فضا در اروپا در مواجهه با بحران های داخلی توصیف كرد و افزود: شاهد هستیم كه وضعیت در یونان، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و ایرلند چگونه است و تاكنون این وضعیت از جمله باعث رای نیاوردن نیكولا ساركوزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شده است.
دستیار ویژه وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: قدم برداشتن در جهت خلاف منافع ملی ایران، نه تنها چهره این كشورها را نزد افكار عمومی ایران منفی خواهد كرد بلكه در نزد افكار عمومی ملت خودشان نیز چهره ای منفی خواهند یافت؛ زیرا كه مردم در اروپا تحت فشار هستند و با این تحریم ها به منافع ملی آنها ضربه وارد می شود.
مهمانپرست اظهار داشت: این گونه اقدامات نه تنها آثار تخریبی بر مذاكرات ایران و گروه 1+5 دارد بلكه می تواند وضع بحران ها را در اروپا شدیدتر و بدتر كند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA