حمایت دولت از طرح های مقابله با ریزگردها

  معاون امور بین الملل و انتقال فناوری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ساخت و تولید دستگاه جذب ریزگردها و ماسک نسوجی با حمایت این معاونت برای پیشگیری از بیماری های حاصل از ریزگردها خبرداد.

به گزارش پایگاه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسین سالار آملی  گفت: متاسفانه چند سالی است که کشور ما مورد هدف گرد و غبار کشور های همسایه قرار گرفته و حدود 20 استان مرزی و مرکزی ایران با گرد و غبارها درگیر هستند.

وی با بیان اینکه منشا بسیاری از ریز گردها کشورهای عراق و عربستان هستند، گفت: راه چاره اساسی در مهار گرد و غبار و ریزگردهای حاصل از آن، در یک حرکت هماهنگ با سایر کشور ها تحقق می یابد که عمدتاً با مالچ پاشی و استفاده از پلیمرهای زیستی که بتوانند منشا گرد و غبار را در کشور های مبدا مهار کنند امکان‌پذیر خواهد بود.

معاون امور بین الملل و انتقال فناوری های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، تصریح کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر مردم با مشکلات جدی در بروز گرد و غبار طی ماه های گذشته مواجه شده اند و از سوی دیگر حل قطعی و اجرای راه حل اساسی نیازمند زمان زیادی است ، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از دو طرح شامل ساخت و تولید دستگاه جذب ریزگردها و ساخت و تولید ماسک‌های نسوجی حمایت کرده است.

وی در خصوص دستگاه جذب ریزگردها در محیط بسته گفت: عمده ریزگردهایی که می توانند به انسان ضربه بزنند ابعادی حدود 2.5 میکرون دارند که در گردو غبار ماه های گذشته نیز مشاهده شده است؛ دستگاه جذب ریزگردها با استفاده از فیلتر های نسوجی می تواند ریزگردهای موجود در یک محیط بسته را به خوبی بمکد تا مکان مورد نظر خالی از ریزگردها شده و شرایط تنفس به وجود بیاید.

به گفته سالار آملی دستگاه جذب ریزگردها می تواند در سالن ها و اتاق های بیمارستان ها، دانشگاه ها، ادارات و مدارس مورد استفاده قرار گیرد.

وی در خصوص ماسک های نسوجی نیز گفت: ماسک های نسوجی می توانند ذرات و ریزگردهای تا 2.5 میکرون را جذب کنند این درحالی است که ماسک های موجود ظرفیت گرفتن ذرات و ریزگرد های با این قطر را ندارند.

معاون امور بین الملل و انتقال فناوری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،افزود: ماسک های جدید چند لایه بوده و ضمن اینکه می توانند حجم زیادی از ریزگرد های را جذب کنند قابل شستشو و چندبار مصرف هستند.

دکتر سالارآملی با بیان اینکه این دو طرح توسط شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری تهران و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان صورت گرفته است گفت: دستگاه جذب ریزگردها دارای ابعاد 40×50 سانتی متر است و قرار است در مرجله اول به تعداد شش هزار دستگاه تولید شده و در اختیار مراکز دولتی قرار گیرد. همچنین در مرحله اول ماسک های نسوجی در تیراژ 400 هزار عدد تولید و به مناطق محروم و درگیر ذرات و گرد و غبار اختصاص می یابد که در مرحله بعدی نیز برای عموم قابل دسترس خواهد بود.

وی با بیان اینکه تا دو،سه ماه آینده این دو طرح به تولید انبوه می رسند، خاطر نشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار است در ایجاد بازار و تولید انبوه این دو طرح با در اختیار گذاشتن وام حمایت کند.

معاون امور بین الملل و انتقال فناوری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تصریح کرد: انتظار ما این است دستگاه های مربوطه شامل وزارت کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش، سازمان حفاظت از محیط زیست، شهرداری ها و فرمانداری ها میزان مورد نیاز خود از دستگاه جذب ریزگردها و ماسک نسوجی را مشخص کنند.

وی در پایان از مذاکره با کشور عراق جهت صادرات دستگاه جذب ریزگردها و ماسک‌های نسوجی خبر داد.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA