تصویب نرخ مرجع دلار توسط بانك مركزی در سال 91

 رییس كل بانك مركزی گفت: برنامه این بانك در سال جاری عرضه دلار به نرخ مرجع(1226 تومان)است و تا رسیدن به نقطه تعادل دربازار به طور جدی ادامه می یابد.

محمود بهمنی افزود: بانك مركزی در حوزه سكه نیز ادامه عرضه به صورت پیش فروش تا زمان شكست حباب قیمت در این بازار را پیگیری می كند.

وی ادامه داد : سال گذشته با وجود تشدید تحریم های اقتصادی بانك مركزی و سایر بانك بسیار فعال بودند و توانستند عملكرد خوبی را از خود نشان دهند ، به طوری كه بر اساس آمارها تمام منابع مالی خود را در قالب تسهیلات بانكی در اختیار متقاضیان قرار دادند.

بهمنی ،منابع مالی بانك ها در سال 89 را حدود سه هزار و 188 هزار میلیارد ریال اعلام كرد و افزود: این رقم در سال 90 به 3 هزار و 866 هزار میلیارد ریال رسیده كه اگر ذخایر قانونی را از آن كسر كنیم ، در سال 90 این میزان بالغ بر 3 هزار و 438 میلیارد ریال از مجموع 615 هزار میلیارد ریال منابع مالی بانك ها بوده كه به صورت تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

به گفته بهمنی، این میزان رشد قابل توجه تسهیلات دهی بانك ها در سال 90 را نشان می دهد ضمن آنكه در باره جذب منابع در مقابل رشد تسهیلات بانكی ، در سال 89 حدود 3 هزار و 178 هزار میلیارد ریال منابع جذب شده كه در سال 90 این رقم به 3 هزار و 803 هزار میلیارد ریال رسیده است.

سخنگوی شورای پول واعتبار ادامه داد: بانك ها بیش از توان خود تسهیلات پرداخت كرده اند كه همین امر سبب شده تا بانك ها برای تامین كسری بودجه خود اقدام به استقراض از بانك مركزی كنند.

رییس كل بانك مركزی، حركت به سمت جذب بیشتر منابع مالی در سال جاری از برنامه های بانك ها اعلام كرد.

بهمنی گفت:اضافه برداشت بانك مركزی نه تنها غیر قانونی نیست بلكه بر اساس مصوبه دولت انجام شده است .

وی افزود: بانك مركزی با بررسی های دقیق و كارشناسانه درصورتی كه بیش از حد تعیین شده از حساب ارزی بانك ها برداشت كرده باشد ، آن را باز می گرداند و درصورت كمی میزان برداشت از حساب بانك ها دوباره برداشت خواهد كرد.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA