تشریح اهم فعالیت های ایران در خط عمل 11 ژنو

'‌علی حكیم جوادی'در یك نشست خبری كه به مناسبت دریافت این جایزه در محل سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد، افزود: راهبرد ما توسعه هدفمند و هوشمندانه تعاملات با مجامع منطقه ای و جهانی در حوزه فناوری اطلاعات است.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس جهانی 2012 جامعه اطلاعاتی در روزهای 24 تا 28 اردیبهشت ماه گذشته توسط اتحادیه جهانی مخابرات در شهر ژنو، ‌اظهار داشت: ‌اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی از سال 2005 شروع و یك برنامه 10 ساله برای آن تعریف شده كه قابل تمدید است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: در اجلاس اخیر 14 وزیر، 16 معاون وزیر و مدیران ارشد حوزه فناوری اطلاعات كشورهای مختلف شركت كرده بودند.

وی گفت: یكی از دلایل اعطا جایزه به ایران اقداماتی بود كه سازمان فناوری اطلاعات ایران در زمینه یكپارچه سازی و جمع كردن تمام سازمانها در ذیل كمیته ملی WSIS انجام داده بود.

وی با اشاره به حضور پر رنگ ایران در اجلاس 2012 افزود: نمایندگان ارشد از وزارت ارشاد، وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما، ‌نماینده دانشگاهها، نماینده یونسكو در ایران و نماینده بخش خصوصی و نماینده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ریاست رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران حضور داشتند.

رئیس هیات ایرانی در اجلاس جهانی 2012 جامعه اطلاعاتی گفت: دعوت ها برای شركت در هیات گزینشی نبوده است، اما برخی از انجمن ها را كه دعوت كرده بودند موفق نشدند در این اجلاس شركت كنند.

وی در مورد نحوه انتخاب نماینده بخش خصوصی در این اجلاس افزود: از بخش خصوصی شركتی كه پیمانكار سازمان فناوری اطلاعات ایران بود، حضور داشت.

حكیم جوادی گفت: هیات ایرانی در این اجلاس موضوع تحریم های اقتصادی بر ضد ایران و همچنین حاكمیت انحصاری بر شبكه اینترنت از سوی ایالات متحده آمریكا را مطرح كرد.

وی افزود: ما اعلام كردیم كه با استفاده از توان داخلی در حال توسعه فناوری اطلاعات در كشور هستیم، اما تحریم های اقتصادی مانع رشد فناوری اطلاعات و دسترسی مردم بر اطلاعات خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: 'حمدون توره' دبیر كل اتحادیه جهانی مخابرات نیز ضمن تایید موضع هیات ایرانی اعلام كرد كه تحریم مغایر با رشد و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

وی افزود: همچنین هیات ایرانی اعلام كرد كه حاكمیت اینترنت باید از انحصار یك كشور یا شركت خاص در ایالات متحده آمریكا خارج شود.

وی تاكید كرد: ما سالهاست كه این موضوع را مطرح می كنیم، ولی به نتیحه رسیدن این گونه مسایل زمان بر است.

وی افزود: همچنین در این اجلاس اعلام كردیم كه حملات سایبری توسط یك مجموعه فردی و هكری صورت نمی گیرد و به شكل سازمان یافته و از طرف كشورها انجام می شود كه باید با آن مقابله شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در نشست با دبیر كل اتحادیه جهانی مخابرات،‌ اقدام اخیر گوگل در زمینه حذف نام خلیج فارس را مطرح كردیم، ولی از آنجایی كه گوگل یك شركت خصوصی است مهمترین عكس العمل جامعه ایرانی آن است كه مردم كمتر از این موتور جستجوگر استفاده كنند.

وی افزود: كمیته ای در وزارت امور خارجه در رابطه با حذف نام خلیج فارس از روی نقشه های گوگل تشكیل شده كه نماینده سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در آن حضور دارد و موضوع در این كمیته پیگیری می شود.

وی در مورد تاثیرات جانبی حضور ایران در اجلاس های جهانی گفت: یكی از مشكلات ما این است كه ایران در رتبه بندی های جهانی، به دلیل منتقل نشدن اطلاعات از جایگاه بالایی برخوردار نمی شود كه در این اجلاس هماهنگی لازم انجام شد تا اطلاعات را جمع آوری و به مجامع جهانی منتقل كنیم تا كشورمان جایگاه واقعی را در رتبه بندی های جهانی كسب كند.

حكیم جوادی افزود: به دلیل تبلیغاتی كه علیه كشور ما می شود، برداشت های نادرستی از كشورمان وجود دارد كه حضور در این گونه اجلاس ها،‌ ذهنیت ها را عوض می كند.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA