افزایش نرخ 80 درصدی باسوادی زنان ایرانی

دبیر كل اتاق تعاون ایران به حضور گسترده زنان در عرصه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره كردو گفت: نرخ باسوادی زنان قبل از انقلاب اسلامی 34 درصد بوده و پس از پیروزی انقلاب به 80 درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، 'داریوش پاك‌بین' در سومین همایش از سلسله همایش‌های سال بین‌المللی تعاون با محوریت تعاون و بانوان كه در مجموعه فرهنگی، ورزشی انقلاب برگزار شده بود، افزود: عدم خودباوری زنان در مسائل اقتصادی یكی از موانع رشد آنان به‌شمار می‌رود.

وی با بیان اینكه هم اكنون شرایط برای بروز و ظهور توانمندی‌های زنان در قالب تعاونی فراهم شده است، اظهارداشت: زنان با توسعه و گسترش فعالیت‌های خود در حوزه‌های مختلف تعاونی به جایگاه حقیقی شان دست می‌یابند.

این مقام مسئول تصریح كرد: حضور زنان در اقتصاد كشور سبب بهره‌وری، پویایی و توسعه‌ اقتصادی است و باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بانوان به شكل شایسته‌ای در قالب فعالیت‌های جمعی استفاده شود.

وی كاهش نقدینگی، فقدان تجربه كاری و عدم بازار‌یابی مناسب را از عمده مشكلات ‌تعاونی‌های بانوان عنوان كرد و افزود: بسیاری از بانوان از ارایه تسهیلات و امكاناتی كه دولت برایشان در نظر گرفته، بی‌اطلاع‌ هستند، بنابراین نحوه ارایه تسهیلات و امكانات دولتی به تعاونی‌های بانوان باید به شكل مناسبی اطلاع رسانی شود.

پاك بین گفت: طبق آخرین وضعیت بازار كار كشور، از مجموع 24 میلیون شاغل، پنج میلیون نفر را زنان تشكیل می‌دهند.

وی، ارائه تسهیلات ارزان ‌قیمت و كمك‌های بلاعوض به تعاونی‌های بانوان، ارائه مشاوره‌های حقوقی، بیمه‌ای و مالیاتی، ایجاد و تشكیل تعاونی‌های زنان با هدف گسترش مشاغل خانگی و اعزام هیات‌های تجاری و بازاریابی بانوان به كشور‌های هدف را از راهكارهای موثر تقویت و توسعه‌ تعاونی‌های زنان كشور عنوان كرد.

دبیر كل اتاق تعاون ایران با بیان اینكه زن در اسلام دارای كرامت و سنگ بنای خانواده و جامعه محسوب می شود، ادامه داد: دین اسلام برای زنان جایگاه انسانی ویژه‌ای قائل است به همین منظور 14 قرن پیش فعالیت‌های زنان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و تحقیقاتی را پیش‌بینی كرده بود، در حالی كه مشاركت زنان در غرب از اواخر قرن بیستم پیش‌بینی شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA