پیام بیست‌ و پنجمین نمایشگاه بین المللى کتاب تهران

بهمن درّی، شعار بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را «ربع قرن جهاد فرهنگی» اعلام کرد.
رئیس شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دولت، ضمن اعلام این خبر افزود: از آن جا که با برگزاری نمایشگاه کتاب امسال، این محفل بزرگ فرهنگی کشور 25 ساله می‌شود، به پاس گرامیداشت این حرکت عظیم فرهنگی، پیام بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران «ربع قرن جهاد فرهنگی» در" پرتو شعار تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی " انتخاب شده است تا جایگاه این محفل بزرگ فرهنگی کشور بیش از پیش نمایان شود.
وی ادامه داد: پیرو منویات مقام معظم رهبری درباره کتاب و بالا بردن فرهنگ عمومی کشور در این زمینه و راه حلهای اجرایی ایشان، در این دوره نمایشگاه کتاب توجه ویژه ای به بحث جهاد فرهنگی خواهیم داشت.
دری گفت: بیست وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب 12 اردیبهشت، با حضور رئیس جمهور افتتاح و ازتاریخ 13 تا 23 اردیبهشت در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) در چهار بخش ناشران داخلی، بین الملل، جنبی و اجرایی پذیرای عموم علاقه مندان خواهد بود.
ربع قرن نمایشگاه کتاب
رئیس بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب همچنین از تدارک برنامه‌های ویژه برای ربع قرن نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: امسال به منظور پاسداشت برگزاری 25 ساله این نمایشگاه، کمیته ای با عنوان «ربع قرن»تشکیل شده است. به همین مناسبت نمایشگاهی از عکسها، پوسترها و آمارهای مرتبط با نمایشگاه های سالهای گذشته در سالن ویژه مربوط به کمیته ربع قرن در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
رونمایی از تمبر یاد بود 25 سالگی نمایشگاه
رئیس بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب اظهار داشت: با حضور رئیس جمهور در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تمبر یادبود "ربع قرن جهاد فرهنگی" رونمایی می شود.
فضای نمایشگاهی
رئیس بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب گفت: فضای اختصاص یافته به نمایشگاه 120 هزار متراست، که 50 هزارمتر آن در شبستان و 70 هزار متر آن بصورت سازه موقت تهیه شده است. همچنین امسال در بحث اجرایی برگزاری نمایشگاه کتاب در مقایسه با سالهای گذشته جلوتر هستیم به گونه ای که تمام سازه های موقت نمایشگاهی نصب شده اند.
حضور بیش از 2500 ناشر داخلی
رئیس شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ادامه اظهار داشت: 2500 ناشر داخلی و 555 ناشر شهرستانی میزبان علاقه‌مندان کتاب خواهند بود. همچنین 274 ناشر کودک و نوجوان با 23269 عنوان کتاب، 115ناشر آموزشی با بیش از 24 هزار عنوان کتاب و 493 ناشر دانشگاهی با 60 هزار عنوان کتاب در نمایشگاه حضور خواهند یافت.
حضور گسترده ناشران خارجی
دری به حضور گسترده ناشران خارجی اشاره کرد و گفت: علیرغم تحریمهای صورت گرفته بر ضد ایران، حضور ناشران خارجی در نمایشگاه گسترده تر خواهد بود. حتی از آمریکا نیز ناشرانی در نمایشگاه حضور خواهند داشت که این ناشران دلیل حضور خود را پاسخی به سیاستهای غلط آمریکا و بی اعتنایی به تحریمهای آمریکا بر ضد ایران اعلام کرده اند.
تقدیر از روسای نمایشگاه های گذشته
رئیس شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ادامه تصریح کرد: از روسای نمایشگاه‌های بیست‌وپنج دوره قبل در قالب جشن ولادت حضرت زهرا (س) تقدیر خواهد شد.
تخلفات ناشران را امسال به نمایشگاه کتاب تعمیم ندادیم

دری ادامه داد: در سال گذشته کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران چند جلسه داشته است. و درباره چند ناشر رأی صادر کرده است. تلاش می‌کنیم که اگر تخلفات ناشری مکرر روی نداده، این تخلفات را به نمایشگاه تعمیم ندهیم.
معاون امور فرهنگی در ادامه اظهار داشت: امیدوارم به حضور ناشرانی که پرونده شان در کمیته رسیدگی به تخلفات معاونت در دست بررسی است در نماشگاه امسال توجه شود و معدود ناشرانی که تعدادشان از انگشتان دو دست تجاوز نمی‌کند نیز درمورد تغییر رویه در فعالیتهای حرفه­ای خود اقدام کنند.
وزارت ارشاد به ناشران نمره منفی نمی‌دهد
بهمن درّی همچنین رتبه‌بندی ناشران را یک کار علمی و فرهنگی دانست و گفت: نگاه و قصد ما نمره دادن به ناشران نیست و هدف ما محدود کردن فعالیت نشر در کشور نیست، بلکه تلاش کردیم با مکانیزم علمی و طراحی نر‌م‌افزار و تشکیل کمیته‌ای از کارشناسان معاونت در بها دادن به فعالیت ارزنده ناشران، سره را از ناسره تشخیص دهیم.
رئیس بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تقابل و رویارویی و به چالش کشیدن فعالیتهای فرهنگی را اقدام پسندیده‌ای ندانست و در ادامه ارتباط قوی و دوسویه معاونت متبوعش با اتحادیه ناشران را به جاده دو طرفه تشبیه کرد و گفت: برگزاری جلسات مشترک بین اعضای اتحادیه و مسئولان اداره کتاب ضروری است و قطعاً در صورت برگزاری جلسات مدون با دستور جلسه مشخص می‌تواند در رفع موانع و مسائل روز ناشران، مؤثر واقع شود. اما ناشران نیز باید از مردم و اهداف کلان فرهنگی دور نشوند و به سمت و سوی حرفه‌ای شدن گام بردارند.
نگاه به معدل ناشران ملاک ماست نه نمره­ها
درّی با اشاره به توجه به ضرورت بررسی کارنامه ناشران توسط خود ناشران و اتحادیه گفت: ما نیز در ارزیابی عملکرد ناشران معدل آنها را بررسی می­کنیم نه نمره ناشران در یک موضوع.
درصدی خطا در ممیزی کتاب غیرقابل انکار است
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در کار بررسی که توسط نیروی انسانی انجام می­شود، خطای انسانی نیزی وجود دارد، گفت: من نمی­توانم تضمین صددرصدی بدهم که خطا در ممیزی کتاب وجود ندارد اما در تلاشیم که قانون را ملاک سلایق کنیم نه سلایق را ملاک عمل. اما همگان تصدیق می‌کنند، ناشری که می‌گوید بنده اطلاع از محتوای کتابهای خود ندارم، نمی‌تواند در جرگه ناشران حرفه‌ای فعالیت کند.
جلوگیری از حضور ناشران ضد شیعی و وهابیت
رئیس شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: امسال از حضور ناشران ضد شیعی و وهابی در نمایشگاه جلوگیری خواهیم کرد، به همین منظور کتابها قبل از ورود به نمایشگاه در گمرگ بررسی و ارزشیابی می شود و کتابهایی که مضامین ضدشیعی و ضد ارزش اخلاقی و ضدتمامیت ارضی راخدشه دار می کنند، اجازه حضور به آنها در نمایشگاه داده نمی شود و همچنین این ناشران به مدت، 5 سال از حضور در کلیه نمایشگاه های کتاب در ایران محروم می شوند.
آغاز رسمی فعالیت بنیاد ادبیات داستانی
رئیس بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب به تشکیل بنیاد ادبیات داستانی اشاره کرد وگفت: با آغاز رسمی فعالیت این بنیاد، شاهد حضور فعال آنها در نمایشگاه همراه با برگزاری میزگردهای تخصصی و تعامل با نویسندگان خواهیم بود.
اختصاص اعتبار برای دانشجویان
معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد تمهیدات اندیشیده شده برای کارت دانشجویان خبر داد و گفت: با برنامه ر‌یزی‌ها و هماهنگی صورت گرفته با بانک صادرات بیش از 230 شعبه اعلام شده از سراسر کشور به منظور نام نویسی و صدور کارت خرید کتاب برای دانشجویان قبل از برگزاری نمایشگاه اقدام کردند.
وی ادامه داد: امسال برای بالا بردن قدرت خرید دانشجویان اعتباری بالغ بر بیست میلیارد ریال اختصاص یافته است. که دانشجویان می تواننداز 25 فروردین تا 15 اردیبهشت برای ثبت نام و دریافت بن کارتها به نشانی WWW.TIBF.NET مراجعه کنند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA