مذاکرات استانبول موفق و نقاط مورد توافق قابل توجه بود

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس گروه مذاکره کننده کشورمان باگروه 5+ 1 در استانبول شنبه شب درپایان این مذاکرات در نشست خبری با حضور انبوه خبرنگاران اعلام کردمذاکرات استانبول موفق،نقاط مورد توافق قابل توجه و علاقه 5+1 به گفت و گو مثبت بود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تاکید کرد: علاقه اعضای گروه 1+5 برای گفت و گو و همکاری مثبت بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا،سعید جلیلی پس از پایان دو دور مذاکره با کاترین اشتون مذاکره کننده اصلی گروه 1+5 در نشستی خبری اظهار داشت:ما امروز گفت و گوهای مفصلی را با شش کشور داشتیم که در آن دیدگاه ها و نظرات مختلفی مطرح شد.
نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی گفت: ما از رویکرد گفت و گو برای همکاری استقبال می کنیم و تاکید داریم که زبان تهدید و راهبرد فشار در برابر ملت ایران بی نتیجه است.
جلیلی با بیان اینکه مذاکرات امروز پیشرفت داشت، افزود: البته این امر بدان معنا نبود که نقاط مورد اختلاف نداشتیم ولی باید بگویم که نقاط مورد توافق قابل توجه بود.
وی با بیان اینکه قرار شد بسیاری از مسائل برای همکاری و به عنوان شروع گفت و گوها در مذاکرات آتی مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: یکی از بحث های مهمی که قرار شد برای گفت و گو به منظور همکاری مورد بحث قرار بگیرد، موضوع هسته ای بود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به ظرفیت های مهم کشورمان در بحث هسته ای گفت: نگاه ها و مواضع ایران نسبت به موضوع هسته ای فرصتی برای همکاری هسته ای در دو محور خلع سلاح و عدم اشاعه تسلیحات هسته ای است.
جلیلی در این رابطه افزود: نگاه سازنده ای که جمهوری اسلامی ایران نسبت به این دو محور دارد به شدت مورد توجه طرف های مذاکره قرار گرفت.
نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به فتوای ایشان در رابطه با حرمت تسلیحات هسته ای اظهار داشت: طرف های مقابل به ویژه بر اهمیت این موضوع تاکید داشتند و آن را ارزشمند می دانستند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به توانمندی های ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای مبتنی بر ظرفیت های بومی کشور گفت: امروز ایران می تواند به عنوان یک الگوی موفق از شعار 'انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچ کس' برای تمامی کشورها باشد.
وی به شهدای هسته ای کشور درود فرستاد و آنها را پشتوانه بزرگی برای حقوق ملت ایران خواند.
جلیلی در رابطه با توافقات صورت گرفته در مذاکرات امروز استانبول گفت: توافق کردیم تا مذاکرات را با رویکرد مثبت از جمله در مورد همکاری های هسته ای ادامه دهیم.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد : نشست بعدی ما قرار است در روز سوم خردادماه در شهر بغداد برای برگزار شود و همچنین برای ورود به یک فرایند مثبت و سازنده برای همکاری های جامع در طیفی از موضوعات مورد علاقه دو طرف که باید بر اساس رویکرد متقابل به ویژه در مورد همکاری های هسته ای باشد،قرار گذاشتیم.
وی تاکید کرد: توافق کردیم تا هرگونه همکاری های هسته ای بر مبنای ان پی تی باشد.
جلیلی گفت: بر همین مبنا به آقای باقری و خانم اشمیت ماموریت داده شد برای نشست سوم خرداد پیش نویسی را آماده کنند که چارچوبی را برای ادامه همکاری ها ارائه می دهد.
مذاکره کننده اصلی ایران با گروه 1+5 افزود: پس از تایید این پیش نویس در نشست سوم خرداد در بغداد همکاری های متقابل شروع می شود و ما وارد گام هایی از همکاری می شویم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA