پذیرش پیشنهادهای ایران در شورای بین المللی برنامه اطلاعات

به دنبال حضور فعال هیات ایرانی به ریاست "علی حکیم جوادی" معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در هفتمین نشست "شورای بین الدولی برنامه اطلاعات برای همه" در مقر یونسکو در پاریس، پیشنهادهای ایران مورد پذیرش اعضای این شورا قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ،‌ علی رغم اینكه ایران در سال جاری میلادی و با تلاش های نمایندگی دائم کشورمان نزد یونسکو و همچنین با جلب حمایت و اجماع گروه آسیا و اقیانوسیه و با تصویب سی و ششمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو برای مدت چهار سال به عضویت این شورا در آمد و جزو اعضای جدید این شورا محسوب می شود اما به دلیل حساسیت و اهمیت مباحث، حضور بسیار موثر و فعالی را در هفتمین نشست "شورای بین الدولی برنامه اطلاعات برای همه" داشت.

بر همین اساس،‌ هیئت اعزامی كشورمان  با حضور در مباحث مطروحه در این نشست، مواضع کشورمان در حوزه های مربوط به اطلاعات و ارتباطات را تشریح کرد و به ویژه در خصوص پیش بینی سازوکارهای مربوط به ارتقای جایگاه این شورا در داخل یونسکو و خارج از این سازمان، تلاش برای ارتقای میزان هم افزایی اقدامات متخذه توسط دستگاه ها و ارگان‌های همسو در سطوح بین المللی، منطقه ای و ملی و نیز هدفمند تر کردن فعالیت های انجام شده توسط این شورا با تاکید بر نتیجه گرایی و عملیاتی شدن ابتکارات پیشهادی، راهکارهایی را ارائه كرد.

این گزارش حاكی است،‌همچنین به درخواست رئیس نشست از رئیس هیات كشورمان مبنی بر همكاری برای جلب نظر سایر كشورها به منظور نهایی كردن متن ارائه شده،‌هیات كشورمان تلاش های لازم را به عمل آورد به گونه ای كه تمامی پیشنهادهای ایران مورد پذیرش اعضای این شورا قرار گرفت.

از سوی دیگر در هفتمین نشست "شورای بین الدولی برنامه اطلاعات برای همه"، در پی ارائه گزارش های گروه های كاری شورا، نتیجه محوری و هدفمندی فعالیت های این گروه ها از سوی هیات كشورمان مورد تاكید قرار گرفت.

در بخش ارتقاء جایگاه برنامه اطلاعات برای همه و نیز ارتقای نقش شورای بین الدولی برنامه مذكور، هیات كشورمان تاكید كرد كه مقوله اطلاعات و ارتباطات یك مقوله میان رشته ای و بین بخشی است كه با عنایت به این ویژگی،‌علاوه بر بخش ارتباطات و اطلاعات یونسكو،‌سایر بخش ها نیز می توانند نقش مهمی را در این خصوص ایفا كنند.

برگزاری برخی نشست های دفتر اجرایی شورای  آیفاپ به صورت مجازی یكی دیگر از پیشنهاد های كشورمان بود كه مورد استقبال دبیرخانه یونسكو قرار گرفت.

لازم به ذکر است برنامه بین الدولی اطلاعات برای همه که در سال 2000 و بنا به تصمیم شورای اجرایی یونسکو ایجاد شد و اساسنامه آن طی یکصد و شصتمین نشست شورای مزبور به تصویب رسید، در حال حاضر دارای 26 عضو می باشد.

"کمک به تحقق ماموریت های یونسکو در زمینه ی "آموزش برای همه"، "تبادل آزاد دانش و ایده ها" و "ارتقای جایگاه ابزار ارتباطات میان انسانها"، "کاستن از شکاف اطلاعاتی موجود میان کشورهای مختلف"، "تسهیل همکاریها و ارتقای مطالعات و ارائه گزارش های لازم در کلیه ی ابعاد مربوط به دستیابی به مدیریت اطلاعات"، "کار با کلیه ی بخش های یونسکو جهت اولویت یافتن اتخاذ سیاست های مبتنی بر فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی در حوزه های تحت صلاحیت یونسکو"، "همکاری تنگاتنگ با سایر ارگان های سازمان ملل متحد، سازمانهای بین المللی دولتی، سازمانهای بین المللی مردم نهاد و نیز بخش خصوصی در راستای اجرای اهداف و وظایف برنامه ی مزبور" از جمله اهداف اصلی شورای مزبور است

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA