• اخبار
  • اخبار اجتماعی - مهم ترین اخبار

سه درصد ایرانی ها، خون اهدا می كنند

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به افزایش روند سالمندی در کشور، از سرمایه‌گذاری بر متولدین 1373 به بعد جهت داشتن اهدای خون سالم در کشور خبر داد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به افزایش روند سالمندی در کشور، از سرمایه‌گذاری بر متولدین 1373 به بعد جهت داشتن اهدای خون سالم در کشور خبر داد.

دکتر علی‌اکبر پورفتح‌الله در آستانه روز جهانی اهدای خون در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه 24 خرداد از سوی سازمان بهداشت جهانی و به مناسبت سالروز دکتر لندشتاینر کاشف گروه‌های خونی B، O و A به عنوان روز جهانی تقدیر از اهداکنندگان خون انتخاب شده، گفت: شعار این روز در سال جاری «زندگی من به واسطه تو نجات یافت، از تو متشکرم» انتخاب شده و در ایران نیز همگام با سازمان‌های انتقال خون سایر کشورها، روز اهداکنندگان را در سراسر کشور و در مراکز استانی سازمان انتقال خون با کمک سازمان‌های مردم نهاد گرامی خواهیم داشت.

وی از مراجعه نزدیک به 2.5 میلیون نفر به مراکز انتقال خون در سال گذشته خبر داد و گفت: 500هزار نفر از آنها اهدا کنندگان مستمر هستند که حداقل سالی دوبار جهت اهدای خون مراجعه می‌کنند. این امر سبب شده که شاخص اهدای مستمر در کشور به 51.5 درصد برسد و با توجه به اینکه یکی از شاخص‌های سلامت خون در کشورها شاخص اهدا کنندگان مستمر است، میزان آن در ایران قابل توجه است.

پورفتح الله ضمن تشکر از افرادی که برای اهدای خون مراجعه می‌کنند اما بنا به دلایلی از اهدای خون معاف می شوند، به سهم بزرگ آنها در تضمین سلامت و امنیت خون اشاره و اظهار کرد: 400 هزار نفر از جمعیت مراجعه کننده اهدای خون موفق به اهدای خون نمی‌شوند. ما در سازمان انتقال خون تاکید ویژه‌ای بر حفظ سلامت اهدا کنندگان و گیرندگان خون داریم؛ بنابراین در فرایند انتخاب اهدا کنندگان با ارائه آموزش تلاش می‌کنیم تا هر گونه موردی که از طریق آن ممکن است به اهدا کننده آسیب و زیانی وارد کند یا اهدای خون منجر به مشکلاتی در گیرنده آن شود، به طور موقت یا دائم از اهدای خون معاف کنیم.

به گفته وی، شاخص کشوری اهدای خون در ایران از دیگر شاخص‌های مهم در انتقال خون است و در ایران میزان آن 27 واحد خون به ازای هر 1000 نفر است؛ یعنی 2.7 درصد و نزدیک به سه درصد جامعه ما اهدای خون را انجام می‌دهند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: امروزه با توجه به شاخص‌های مصرف خون و فرآورد‌ه‌های خونی و فرآورده‌هایی که در سازمان انتقال خون تامین شده و در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گیرد، شاخص 27 واحد به ازای هر هزار نفر شاخص خودکفایی است. در این راستا یکی از برنامه‌هایی که سازمان انتقال خون آن را دنبال می‌کند، حفظ اهدا کنندگان در این شاخص است.

منبع: خبرگزاري ايسنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA