تصویب آیین نامه جذب نخبگان در دستگاه های اجرایی

هیئت دولت در راستای بهره گرفتن از نیروهای کارآمد در عرصه تصمیم گیری و اجرا در بدنه اجرایی و حمایت از نخبگان کشور و با هدف فراهم کردن بستر لازم برای شکوفایی استعدادهای درخشان در کشور آیین نامه جذب و نگهداری نیروی انسانی و نخبه و استعداد برتر در دستگاههای اجرایی را تصویب کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد مشترک معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و بنیاد ملی نخبگان و به استناد اصل یکصدو سی و هشتم قانون اساسی و تبصره (1)ماده (65) قانون مدیریت خدمات کشوری –مصوب 1386-و بند "ی" ماده (18) قانون برنامه پنچساله پنجم توسعه –مصوب1389-آیین نامه جذب و نگهداری نیروی انسانی و نخبه و استعداد برتر در دستگاههای اجرایی را تصویب کرد.
براساس این مصوبه ،نخبه یا استعداد برتر به فردی اطلاق می شود که براساس ماده (4) آیین نامه احرازاستعداد های برتر و نخبگی مصوب جلسه (589) مورخ 14/6/1385 شورای عالی انقلاب فرهنکی ومصوبات بنیاد ملی نخبگان ،توسط بنیاد مذکور تعیین شده ودارای مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی باشد.
براین اساس ،کارمندانی که قبل از ابلاغ این آیین نامه ،نخبه و استعداد برتر بوده اند یا درحین خدمت نخبه و استعداد برترشناخته می شوند مشمول مزایای این آیین نامه قرارمی گیرند.
همچنین ،دریافت هرگونه حمایت مادی و معنوی از بنیاد ملی نخبگان ،مانع استفاده از مزایای مندرج در این آیین نامه نیست.
بر اساس این مصوبه ،نخبگان جدید الاستخدام در بدو ورود و نخبگان شاغل در دستگاههای اجرایی ،در یک رتبه بالاتر از رتبه تعیین شده قرارمی گیرند.
براین اساس ،به نخبگان و استعدادهای برترموضوع این آیین نامه ،سقف امتیاز فوق العاده ویژه موضوع بند (10)ماده (68)قانون مدیریت خدمات کشوری تعلق می گیرد.
براساس این مصوبه ،دستگاه اجرایی می تواند با توجه به توانمندی فرد نخبه یا استعداد برتر وشغل مورد تصدی وی ،با رعایت ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری ،ساعت کار اینگونه کارمندان را به صورت شناور تعیین کند.
همچنین ،سوابق تجربی مورد نیاز برای انتصاب به پست های مدیریتی و سرپرستی طبق مواد(53)و(54) قانون مدیریت خدمات کشوری برای مشمول این آیین نامه نسبت به سایر کارمندان ،تا پنجاه درصد کاهش پیدا می کند.
براین اساس ،نخبگان در استفاده از رتبه های آموزشی کوتاه مدت داخل و خارج از کشور در شرایط مساوی با دیگران در اولویت قرار می گیرند و دستگاههای اجرایی موظفند در استفاده از نیروها از محل امریه سربازی ،افراد نخبه واستعداد برتر را در اولویت قرار دهند.
بر اساس این مصوبه ،دستگاههای اجرایی موظفند قبل از انتشار آگهی استخدامی ،نیازهای خودرا به بنیاد ملی نخبگان اعلام کنند.
همچنین ،دستورالعمل و نحوه شرایط بکارگیری افراد مشمول این آیین نامه در دستگاههای اجرایی ،با رعایت مقررات مربوط توسط معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با همکاری بنیاد ملی نخبگان تهیه خواهد شد.
این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA