• اخبار
  • اخبار سیاسی - مهم ترین اخبار

محصول نهایی توافق هسته ای به روایت عراقچی

عراقچی پیش از ترک وین، با بیان این مطلب افزود: یک ضمیمه مربوط به بحث تحریم ها است و همه جزییاتی که مربوط به تحریم ها می شود، قوانینی که برداشته می شود و تاثیر این قوانین در عمل با جزییات در ضمیمه بحث خواهد شد.

عراقچی پیش از ترک وین، با بیان این مطلب افزود: یک ضمیمه مربوط به بحث تحریم ها است و همه جزییاتی که مربوط به تحریم ها می شود، قوانینی که برداشته می شود و تاثیر این قوانین در عمل با جزییات در ضمیمه بحث خواهد شد.

عراقچی اظهار داشت: ضمیمه دیگر، مربوط به بحث های فنی و ابعاد مختلف هسته ای است؛ اینکه در تصمیماتی که گرفته شده و راه حل هایی که در لوزان به دست آمده، چگونه در عمل اجرا می شود.

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای خاطر نشان کرد: یک ضمیمه دیگر در خصوص همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران خواهد بود؛ اینکه کشورها در چه حوزه هایی می توانند با ایران همکاری کنند. در حوزه های مربوط به راکتورهای آب سبک قدرتی، نیروگاه ها و راکتورهای تحقیقاتی، آب شیرین کن هسته ای، تحقیق و توسعه، گداخت هسته ای و همه مسائلی که در حوزه صلح آمیز هسته ای قرار می گیرد در این ضمیمه شرح داده خواهد شد. 

وی، با اشاره به مشخصات متن و ضمائم متن در حال نگارش، گفت: در صورت رسیدن به توافق نهایی، یک متن اصلی خواهیم داشت و فکر می کنم تا 5 ضمیمه برای آن پیش بینی شده است.

عراقچی افزود: ضمیمه دیگر، در خصوص کمیسیون مشترکی که قرار است تشکیل شود، نحوه و قوانین کارکرد آن و اینکه چگونه و به چه مسائلی رسیدگی خواهد شد؛ در همه موضوعات مورد توافق و در نهایت ضمیمه آخر هم مربوط به برنامه اجرایی خواهد بود؛ اینکه اقداماتی که دو طرف باید انجام بدهند در چه جدول زمانی صورت خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: آنچه که محصول نهایی خواهد بود یک سند بسیار مفصل و ریزی خواهد بود حدود بیش از 20صفحه متن اصلی و حدود 40و 50صفحه مجموعه ضمائم است و کلمه به کلمه این سند جای بحث و بررسی دارد و کلمه به کلمه آن بعضا مورد مشاجره و منازعه و اختلاف نظر است. 

این عضو تیم هسته ای ادامه داد: قسمت های مختلف این متن و ضمائم آن هنوز در پرانتز است، بعضی مواقع مورد اختلاف هست ولی کار پیش می رود، اما خیلی کند و آهسته. 

منبع: خبرگزاري ايسنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA