مصرف سالیانه 65 میلیون نخ در سیگار

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت گفت: از ۵۵ تا ۶۵ میلیارد نخ سیگار مصرف‌شده در سال گذشته در کشور، حدود ۱۸ میلیارد نخ مربوط به قاچاق سیگار در کشور بوده است و این تقریبا ۳۰ درصد مصرف کشور است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت گفت: از ۵۵ تا ۶۵ میلیارد نخ سیگار مصرف‌شده در سال گذشته در کشور، حدود ۱۸ میلیارد نخ مربوط به قاچاق سیگار در کشور بوده است و این تقریبا ۳۰ درصد مصرف کشور است.

به گزارش فارس، مجتبی خسروتاج در همایش روز جهانی کنترل دخانیات با بیان اینکه وزارت صنایع در راستای سیاستهای وزارت بهداشت برای تندرستی و سلامت مردم و مبارزه با قاچاق مواد دخانی، تولید و برخورد با قاچاق در حال فعالیت است، افزود: در سال گذشته افزون بر 28.7 میلیارد نخ سیگار در کشور تولید شده است و حدود 13.6 میلیارد نخ نیز واردات رسمی سیگار در کشور داشته‌ایم.

وی در ادامه افزود: از 55 تا 65 میلیارد نخ سیگار مصرف شده در سال گذشته در کشور، حدود 18 میلیارد نخ مربوط به قاچاق سیگار در کشور بوده است و این تقریبا 30 درصد مصرف کشور است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس گزارشهای جهانی حدود 30 درصد از تولیدات سیگار در دنیا مشخص نیست که از چه راهی مصرف شده است.

مجتبی خسروشاهی با بیان اینکه صنعت سیگار سودآورترین صنعت تجاری دنیاست و از آن طرف هم مرگ آورترین صنعت است، گفت: در سال 2013، حدود  722 میلیارد دلار حاصل فروش خرده فروشی ها بوده است و این صنعت به طور رسمی در دست 5 شرکت عمده دنیاست.

وی افزود: مهمترین و موفق ترین روش کنترل مصرف سیگار افزایش مالیات بر این محصول است که با این روش می توانیم جلوم مصرف سیگار را بگیریم.

 قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان این که عرضه و تقاضا رابطه معکوس دارد، گفت: قیمت پایین سیگار باعث مصرف بیشتر آن می‌شود و چون نیکوتین سیگار باعث اعتیاد می شود لذا بازارهای جهانی با پایین نگه داشتن قیمت سیگار زمینه مصرف بالای آن را فراهم می آورند پس لازم است ما با افزایش مالیات بر سیگار با مصرف آن برخورد کنیم.

خسرو تاج گفت: سازمان بهداشت جهانی طرح جامع ردیابی و پیگیری مسیرها برای پیگیری از قاچاق از لحظه ورود هرکالا تا مصرف نهایی توسط مصرف کننده را داده است و لازم است این طرح نیز در کشور اجرا شود و به طبع بسیار موفق نیز خواهد بود.

منبع: خبرگزاري فارس

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA