بررسی پیشنهادات فراخوان جویشگر بومی

نهمین نشست شورای راهبری جویشگر بومی با حضور اعضای این شورا در محل سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار و اعلام شد که به دنبال اعلام فراخوان طرح جویشگر بومی، 36 پیشنهاد همکاری از سوی 29 پیشنهاددهنده دریافت شد.

نهمین نشست شورای راهبری جویشگر بومی با حضور اعضای این شورا در محل سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار و اعلام شد که به دنبال اعلام فراخوان طرح جویشگر بومی، 36 پیشنهاد همکاری از سوی 29 پیشنهاددهنده دریافت شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این نشست که به ‌منظور ارائه نتایج برنامه‌ریزی طرح در مرحله نخست، ارائه نتیجه فراخوان طرح و بررسی موضوع مشاوره خارجی طرح تشکیل شد، روش‌های استخراج پروژه‌ها و اسناد بالادستی طرح جویشگر بومی در چهار محور امنیت، فناوری، اقتصادی و فرهنگی موردبحث و تبادل‌نظر اعضا قرار گرفت.
در این نشست اعلام شد که به دنبال اعلام فراخوان طرح جویشگر بومی، 36 پیشنهاد همکاری از سوی 29 پیشنهاددهنده دریافت شد که بیش از 50 درصد پیشنهاددهندگان شرکت‌های خصوصی و باقی دانشگاهی یا شخصی هستند.
همچنین نتایج حاصل از نظر‌سنجی پیرامون اهداف راهبردی طرح جویشگر بومی ارائه شد که خبرگان شرکت‌کننده در این نظرسنجی با درصد بالای آرا با توسعه زیرساخت‌های تولید و ارائه خدمات جویش، تحقق امنیت جویشگر و صیانت حریم خصوصی به‌منظور حفظ منافع ملی در رایافضا، توسعه خدمات متنوع مطابق با نیاز مشتریان، توسعه دانش و فناوری جویشگر بومی، توسعه محتوای بومی، دست‌یابی به فضای رقابتی مناسب، تحقق درآمدزایی مناسب از طریق کسب سهم بازار مناسب در منطقه و اشاعه فرهنگ ارزش‌مدار در رایافضا به‌عنوان اهداف طرح و نیز شاخص‌های اندازه‌گیری اهداف کمی طرح موافقت کردند.
بر اساس این گزارش، بررسی اولویت‌بندی راهبردهای خرد طرح جویشگر بومی جهت ایجاد مزیت بومی برای کاربران از دید خبرگان از دیگر محورهای این نشست بود که ارائه سرویس متناسب با فرهنگ و خط و زبان فارسی، ارائه سرویس‌های مبتنی بر تلفن همراه، ارائه سرویس‌های مبتنی برمکان، دسترسی به سایر پایگاه‌های دولتی و غیردولتی که امکان دست‌یابی آن از طریق سایر موتورهای جستجو دشوار است و ایجاددسترسی به اطلاعات دینی به‌عنوان پنج اولویت برتر مطرح شده از نگاه خبرگان بود.
این گزارش می افزاید، تأمین هزینه‌های راه‌اندازی اولیه، فراهم کردن زیرساخت‌های موردنیاز، تأمین حمایت‌های قانونی، تأمین هزینه تحقیقات و پژوهش و تأمین هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری از سرویس از طریق خریدهای تضمینی یا خرید دولتی پنج اولویت برتر راهبردهای خرد برای حمایت مناسب از توسعه و ارائه سرویس از دیگر عناوین مطرح شده توسط خبرگان بود.
اولویت‌بندی 31 پروژه طرح برای اجرا در سال نخست نیز در این نشست بررسی شد که بر اساس میانگین امتیاز در نظرسنجی خبرگان، تبیین ابعاد و قلمرو طرح جویشگر بومی (تدوین منشور پروژه) به‌عنوان اولویت نخست معرفی شد.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA