بهره‌برداری از 5 فاز پارس جنوبی تا نیمه دوم سال 91

مدیر عامل نفت و گاز پارس از وارد مدار شدن فازهای 12، 15-16 و 17-18 میدان مشترک پارس جنوبی در نیمه دوم سال 91 آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، موسی سوری اعلام کرد : بر اساس تصمیم های گرفته شده و تعهد پیمانکاران در بخش خشکی، پالایشگاه فازهای 12، 15-16 و 17-18 میدان مشترک پارس جنوبی در سال آینده به تولید خواهد رسید و در بخش دریایی نیز با بهره برداری از یک سکو در هر فاز تولید گاز از این میدان ها آغاز می شود.
سوری در تشریح آخرین وضع پیشرفت این سه فاز میدان مشترک گفت: پیشرفت فازهای 12 و 15-16 از موقعیت خوبی برخوردار است و فاز 15 -16 قطعا در نیمه سال آینده به تولید خواهد رسید و تجهیزات بخش دریایی این فازها با همکاری شرکت ایزوایکو و صف در منطقه بندرعباس ساخته می شود.

وی با بیان این که مجموع چاه های فاز 12 حفاری شده است، افزود: امیدواریم حمل، بارگیری، نصب و راه اندازی عرشه این فاز نیز هر چه سریعتر تا پیش از مهر سال آینده انجام شود و بر اساس تعهد پیمانکار باید در آخر مهر سال 91 با در سرویس آمدن پالایشگاه و یک سکو این فاز به تولید برسد، ضمن آنکه بخش دریایی این فاز با همکاری شرکت تاسیسات دریایی در یارد خرمشهر در حال ساخت است.

 مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در باره آخرین روند توسعه لایه نفتی پارس جنوبی گفت: این لایه به سه ناحیه A (A1.A2),B ,C در نواحی مشترک و غیرمشترک تقسیم می شود، ضمن آنکه در سال 2005 بخش غیر مشترک این لایه (A2) به شرکت پتروایران واگذار شد و در گذشته جکت این ناحیه نصب و هم اکنون بخش هایی از 14 کیلومتر (از 21 کیلومتر) حفاری چاه های آن انجام شده است.

وی افزود: بر اساس برنامه 6 ماهه پس از تامین دکل، چاه های این ناحیه غیرمشترک آماده تولید خواهد شد. سوری در باره آخرین وضع توسعه بخش مشترک لایه نفتی پارس جنوبی گفت: این بخش شامل نواحی A1، B ,C است که قرارداد چاه های توصیفی – تولیدی آنها به ارزش 182 میلیون دلار با شرکت گلوبال پتروتک بسته شده است و بر اساس برنامه در مدت 470 روز باید عملیات آن انجام شود.

وی با بیان این که از ناحیه A1 تولید انجام خواهد شد، تصریح کرد: برای تامین کشتی FPSO (شناور ذخیره سازی و پالایشگاهی) راه حل خرید و اجاره کشتی دنبال شد و با توجه به طولانی بودن دوره ساخت این کشتی (در مدت سه سال)، مجوز اجاره آن را دریافت کردیم و تاکنون اجاره دو شناور مورد مذاکره مقدماتی قرار گرفت و در مدت دو تا سه هفته آینده پس از بازدید از این شناورها در مورد قیمت اجاره آنها به توافق خواهیم رسید.

سوری با بیان این که کوتاه ترین راه برای آغار تولید از لایه نفتی پارس جنوبی، اجاره شناور ذخیره سازی و پالایشگاهی است، گفت: اجاره شناور دو تا سه ماه زمان نیاز دارد اما پیش از آن تکمیل و حفاری چاه ها باید در مدت 6 ماه انجام شود، ضمن آنکه با اجاره این شناور سال آینده تولید از لایه نفتی پارس جنوبی آغاز و پس از حفاری و اتصال شناور به سکو، نفت دریافتی به وسیله این کشتی دریافت و ذخیره سازی می شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA