شرایط ایران برای فروش نفت به شركت های انگلیسی و فرانسوی

'احمد قلعه بانی' در حاشیه سومین همایش ملی چشم انداز توسعه پایدار، یكپارچه و دانایی محور منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در جمع خبرنگاران افزود: این شركت ها اگر تمایل داشته باشند نفت ایران را خریداری كنند باید قراردادی دو تا پنج ساله منعقد كنند و تعهد كنند كه نفت را به این دو كشور نبرند.

وی اظهار كرد: در این قرارداد هیچ شرطی همچون لغو اضطراری (فورست ماژور) نباید مطرح شود و همچنین در آن هیچ اشاره ای به تحریم سران اروپا نشود.

مدیر عامل شركت ملی نفت ایران حجم صادرات نفت ایران به شركت های فرانسوی را 50 تا 60 هزار بشكه در روز عنوان كرد و در مورد حجم صادراتی نفت به شركت های انگلیسی گفت: هم اكنون آمار صادرات نفت به شركت های انگلیسی را ندارم.
قلعه بانی در پاسخ به این سوال اكه آیا تاكنون هیچ یك از شركت ها برای امضای قراردادهای جدید به ایران مراجعه كرده اند گفت: در این بخش امور بین الملل وزارت نفت با شركت های مراجعه كننده در ارتباط است و بعضی ها مذاكراتی كردند و بعضی در حال مذاكره هستند.
یادآور می شود پیش از این وزارت نفت اعلام كرده بود شركت هایی می توانند خرید نفت از ایران را ادامه دهند كه شرط هایی نظیر انعقاد قراردادهای 2 تا 5 ساله نداشتن پیش شرط و اجازه لغو قرارداد را مورد توجه قرار دهند.
مدیر عامل شركت نفت ایران گفت: موجودی انبارهای نفت خام در ابتدای سال و اواخر پارسال زیاد بود و به دلیل تقاضای زیاد تا دو ماه بیش به حداقل و نزدیك به صفر رسید و الان یك مقدار جزیی داریم و نسبت به سالهای گذشته حداقل های موجود را داریم.
وی صادرات نفت خام را حدود دو میلیون و 200 تا 300 هزار بشكه در روز اعلام كرد و افزود: صادرات نفت خام ما مثل ماه های گذشته هیچ فرقی نكرده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA