الزام كلیه شعب تامین اجتماعی به اجرای قانون مشاغل سخت برای خبرنگاران

مدیر كل امور فنی مستمری های صندوق تامین اجتماعی گفت: همه شعبات صندوق تامین اجتماعی موظف به اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور برای حرفه خبرنگاری هستند.

منصور آتشی افزود: با شعبات تامین اجتماعی این صندوق كه قانون مشاغل سخت و زیان آور را برای متقاضیان از جمله سازمان های دولتی با 20 سال كار متوالی و یا 25 سال سابقه كار متناوب اجرا نكنند، برخورد می شود.

وی در پاسخ به این كه خبرنگاران برخی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های دولتی هنگامی‌ كه برای بهره‌مندی از این تسهیلات به مراكز تامین اجتماعی مراجعه می كنند با این استدلال مواجه می شوند كه چون آنها در استخدام رسمی دولت هستند، مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور نمی‌شوند، گفت: نه تنها خبرنگاران شاغل در بخش‌های دولتی، بلكه همه مشاغل خبرنگاری كه تابع قانون استخدام كشوری هستند، مشمول قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند.

پیش از این معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به خبرنگار ایرنا گفته بود: خبرنگاران شاغل در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) كه مشمول قانون استخدام كشوری هستند، می توانند با داشتن 20 سال سابقه فعالیت در حرفه خبرنگاری، بازنشسته شوند.

'محمد جعفر محمد زاده' گقته بود: دولت مصوبه ای دارد كه طبق این مصوبه حرفه خبرنگاری جزو مشاغل سخت محسوب شده است و تفاوتی میان خبرنگاران شاغل در ایرنا با خبرنگاران سایر رسانه ها وجود ندارد.

آتشی در ادامه تصریح كرد طبق قانون، مرجع تایید خبرنگاران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و چنانچه این وزارتخانه به عنوان یك مرجع قانونی اسامی خبرنگاران مورد تایید خود را به سازمان تامین اجتماعی ارسال كند، صندوق تامین اجتماعی اقدامات لازم را برای بهره‌مندی این قشر جامعه از بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور به عمل خواهد آورد.

مدیر كل امور فنی مستمری های صندوق تامین اجتماعی گفت: طبق قانون مشاغل سخت و زیان ‌آور هر یك از خبرنگاران و افرادی كه در مشاغل مختلف خبری مشغول به كار هستند، در صورت داشتن شرط 20 سال كار متوالی یا 25 سال سابقه كار متناوب، بدون شرط سنی می توانند از این قانون برای بازنشستگی استفاده كنند.

آتشی گفت: خبرنگاران شاغل كه مشمول قانون استخدام كشوری هستند، در قانون مربوط به مشاغل سخت و زیان آور، امكان قطع پرداخت بیمه را در طول 20 سال یا 25 سال را به هر دلیلی ندارند.

وی تصریح كرد در آیین ‌نامه‌ های اجرایی قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برای حرفه خبرنگاری، همه مشاغل خبری از قبیل خبرنگار، عكاس، دبیر سرویس، سردبیر، كارشناس امور خبری و مطبوعاتی وجود دارد و صندوق تامین اجتماعی به استناد این آیین ‌نامه مشمولان خبری را بازنشسته می ‌كند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA