دستورالعمل های مبارزه با پولشویی از نیمه دوم اسفندماه

 

دبیر كمیته مبارزه با پولشویی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شش دستورالعمل مبارزه با پولشویی از نیمه دوم اسفندماه جاری در بازار سرمایه اجرا می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، 'روح الله نجفی'، با اشاره به تعریف واژه پولشویی در باره دستورالعمل های مربوط به این حوزه گفت: پیرو آیین نامه اجرایی مبارزه با پولشویی، 6 دستورالعمل در این خصوص تصویب و تأیید شده است.

وی ادامه داد: این دستورالعمل ها شامل شناسایی مشتریان در بازار سرمایه، گزارش عملیات و معاملات مشكوك، رعایت مقررات مبارزه با پولشویی درخدمات الكترونیكی و معاملات آنلاین، نحوه مراقبت از اشخاص مظنون در بازار سرمایه، نحوه ارسال اسناد و مدارك در بازار سرمایه به نشانی پستی مشتریان و نگه داری اسناد در بازار سرمایه در حوزه مبارزه با پولشویی است .

نجفی در باره دستورالعمل شناسایی مشتریان اظهار داشت: در دستورالعمل شناسایی مشتریان دو موضوع شناسایی اولیه و كامل مطرح می شود كه شركت های تحت نظارت می توانند با كد مشتریان شناسایی كامل را انجام دهند.

وی در پایان با اشاره به لازم الاجرا بودن این دستورالعمل ها از نیمه دوم اسفندماه جاری افزود: در بحث نگهداری اسناد، كمیته مبارزه با پولشویی، سازمان ها را موظف كرده است كه مدارك و مشخصات مشتریان را حداقل 5 سال به صورت اسنادی و مادام العمر به صورت الكترونیكی نگهداری كنند.

فرآیند تبدیل پول كثیف به تمیز و قانونی جلوه دادن پول های حاصل از فعالیت نامشروع و غیر قانونی را پولشویی می نامند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA