سیستم انتشار محتوا سیستم انتشار محتوا

رونمایی شبكه علمی كشور با حضور وزیر ارتباطات

'رضا تقی پور' روز یكشنبه در مراسم بهره برداری از شبكه علمی و شبكه ملی مدارس كشور، افزود: بدون خدمات ارتباطی و اینترنتی مدیریت هیچ پروژه ای اعم از نیروگاه ها و سدها امكان پذیر نیست، بنابراین بدون توسعه اینترنت و فناوری اطلاعات اجرای پروژه ها و طرح های زیرساختی در عمل متوقف خواهد شد.

وی با اشاره به اینكه امروز دو شبكه مهم و تاثیر گذار در توسعه فناوری اطلاعات در كشور آغاز به كار كرد، از كسانی كه بی سرو صدا و به صورت خاموش در شركت مخابرات ایران،سازمان فناوری اطلاعات ایران و شركت ارتباطات زیر ساخت ، طراحی این شبكه های پیچیده را انجام داده اند ، قدردانی كرد و افزود: عمده ترین جهت گیری كشور در برنامه پنجساله پنجم توسعه كشور، گسترش فناوری اطلاعات است.

وی افزود: در حال حاضر نیازهای اولیه ارتباطی در كشور برطرف شده و اكنون نوبت به توسعه اینترنت و فناوری اطلاعات رسیده است.

وی با اشاره به ضریب نفوذ 73 درصدی تلفن همراه در كشور گفت: تعداد سیم كارت ها امروز بیش از جمعیت كشور است و 130 درصد سیم كارت در كشور فروخته شده است و 89 میلیون سیم كارت در دست مردم است.

تقی پور با بیان اینكه در عصر انفجار اطلاعات به شبكه های پرظرفیت برای رسیدن به جامعه دانش بنیان نیاز داریم ، عنوان داشت: با بهره گیری از شبكه علمی كشور تمام دانشگاه ،مراكز پژوهشی و تحقیقاتی،مراكز بهداشتی و پزشكی كشور به هم متصل می شوند.

وی با اشاره به اینكه براساس برنامه پنجم توسعه 30 درصد آموزش ها در كشور باید مجازی شود ،افزود :با راه اندازی شبكه ملی مدارس 35 هزار مدرسه در سراسر كشور از طریق اینترنت و اینترانت به هم متصل و امكان آموزش مجازی نیز فراهم می شود.

وی با اشاره به سیاست این وزارتخانه در خصوص توسعه نسل جدید ارتباطات در روستاها گفت: پس از خصوصی سازی مخابرات، ارتباط رسانی به مناطق دور افتاده به خصوص روستاها كه صرفه اقتصادی ندارد به عهده وزارت ارتباطات گذاشته شده است.

به گفته ی وی خوشبختانه تعداد روستاهایی كه از خدمات ارتباطی و مخابراتی محرومند ،زیاد نیست و امروز 36 هزار روستا در كشور علاوه بر تلفن خانگی از تلفن همراه نیز برخوردارند.

وی با اشاره به بهره برداری از طرح تامین تلفن خانگی روستاها اظهار داشت: براساس این طرح 550 روستا از فردا از خدمات نسل جدید ارتباطات بهره مند خواهند شد.

وی افزود:جشن پایان ارتباط رسانی به 10 استان به زودی برگزار می شود و به این ترتیب تمام روستاهای بالای 20 خانوار از خدمات نسل جدید ارتباطی برخوردار می شوند.

تقی پور تعداد كل روستاهای بالای 20 خانوار كشور را 37 هزار و 455 روستا عنوان كرد و گفت: 7/96 درصد این روستاها از تلفن خانگی بهره مندند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA