معرفی6 ماده غذایی آلرژی‌زا

یک فوق ‌تخصص آلرژی و ایمنولوژی بالینی بیشترین موارد آلرژی به مواد غذایی را ناشی از مصرف شش ماده غذایی شامل شیر، تخم‌مرغ، بادام زمینی، ماهی و غذاهای دریایی، کنجد و آجیل دانست.

یک فوق ‌تخصص آلرژی و ایمنولوژی بالینی بیشترین موارد آلرژی به مواد غذایی را ناشی از مصرف شش ماده غذایی شامل شیر، تخم‌مرغ، بادام زمینی، ماهی و غذاهای دریایی، کنجد و آجیل دانست.

به گزارش ایسنا، سیدحمیدرضا مرتضوی با بیان اینکه آلرژی حساسیت بدن به برخی مواد است، گفت: در برخی افراد با ورود آلرژن‌ها (مواد آلرژی‌زا) آنتی‌بادی در بدن تولید شده که با ورود مجدد آلرژن علائم آلرژی در فرد ظاهر می‌شود.

مرتضوی اظهار کرد: در برخی موارد امکان دارد ورود آلرژن‌ها به بدن برای بار نخست بصورت نامحسوس باشد و بار دوم و با مصرف آن ماده آلرژی‌زا، علائم آلرژی ظاهر شود.

وی افزود: به طور مثال این امکان وجود دارد که با تزریق برخی آنتی‌بیوتیک‌ها به طیور و دام‌ها، این آنتی‌بیوتیک‌ها با مصرف گوشت این حیوانات، در بدن برخی افراد موجب تولید آنتی‌بادی شده و فرد در صورت مصرف آنتی‌بیوتیک از همان نوع برای اولین بار با توجه به اینکه از قبل این آنتی‌بیوتیک وارد بدن او شده به علائم آلرژی مبتلا شود.

این فوق‌تخصص آلرژی و ایمنولوژی بالینی اظها کرد: آنتی‌بیوتیک‌ها به لحاظ شکل ساختاری که دارند در صورت ایجاد علائم آلرژی در برخی افراد به شکل شدیدتری بروز پیدا می‌کنند و به همین علت توصیه می‌شود افراد پیش از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و بویژه پنی‌سیلین از عدم حساسیت به آن مطمئن شوند.

مرتضوی در خصوص حاسیت و آلرژی به مواد غذایی، شش ماده غذایی شامل شیر، تخم‌مرغ، آجیل، ماهی و غذاهای دریایی، بادام زمینی و کنجد را عمده‌ترین مواد غذایی آلرژی‌زا عنوان کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: البته از بین این مواد حساسیت به شیر و تخم‌مرغ بطور معمول با گذشت زمان از بین می‌رود، اما معمولا حساسیت به چهار ماده غذایی دیگر تا همیشه باقی می‌ماند.

مرتضوی با بیان اینکه ارث و محیط زندگی هر دو در ایجاد آلرژی موثرند، گفت: برای پیشگیری از آلرژی توصیه ما این است افرادی که در خانواده خود موارد آلرژی و آسم دارند از ماده‌ای که این حساسیت را به وجود آورده تا حد ممکن دوری کنند. به عنوان مثال اگر پدر و مادری دچار آلرژی هستند توصیه ما این است از شیرخشک کم‌آلرژی برای نوزاد خود استفاده کنند.

منبع: خبرگزاري ايسنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA